Prawidłowa budowa piersi

Chcąc uchronić się przed chorobami, szczególnie tymi nowotworowymi, warto zapoznać się z prawidłową budową naszego ciała. Dotyczy to także piersi, które badane podczas tzw. samokontroli mogą ujawnić zachodzące w nich nieprawidłowości. Odkrywając guzek, nie wpadajmy w panikę, gdyż większość guzków wykrywanych przez kobiety to łagodne zmiany w piersiach niestanowiące zagrożenia.

Jak zbudowane są piersi?

Piersi zbudowane są z gruczołów mlecznych, które łączą się z brodawką przewodami mlecznymi. Gruczoły mleczne stanowią małe pęcherzyki przybierające postać tzw. zrazików sutkowych. Ta część piersi, będąca częścią gruczołową odpowiedzialna jest za wydzielanie mleka do karmienia dziecka.

Tkankami, które wypełniają przestrzeń pomiędzy zrazikami sutkowymi i przewodami mlecznymi, są: tkanka tłuszczowa oraz łączna. To właśnie one nadają kształt naszym piersiom. Tkankę gruczołową we właściwej pozycji utrzymują więzadła Coopera. Całość piersi spoczywa na mięśniach piersiowych, które przymocowane są do żeber. Gruczoł piersiowy jest bardzo ukrwiony i posiada naczynia limfatyczne odprowadzające limfę z piersi.

 

budowa piersi

 

Każda pierś składa się z 6 do 10 płatów rozmieszczonych promieniście i zawierających tkankę gruczołową oraz rozsianych w podścielisku tkanki tłuszczowej, a także luźnej tkanki łącznej. Płatki w piersi nie są rozmieszczone równomiernie. Większość z nich znajduje się w częściach bocznych, gdzie też występuje dysplazja piersi oraz lokalizuje się rak.

Budowa piersi jest zależna od wieku kobiety

Kobiece piersi zmieniają się przez całe życie, począwszy od okresu dojrzewania, poprzez momenty pełnej aktywności płciowej, ciąży, karmienia do powolnego przekwitania. Na każdym etapie życia kobiety, a także w poszczególnych fazach jej cyklu piersi zmieniają swoją strukturę. Zdrową pierś cechuje jednorodna konsystencja, nieco podobna do mięśnia pośladka. Kobiety, które nie karmiły mają bardziej niejednorodną strukturę piersi. Można u nich wyczuć grudki tkanki tłuszczowej oraz gruczołowej. Jeśli podczas samokontroli wyczujemy pod swoimi palcami zgrubienia, nie popadajmy w panikę. Zwykle tego rodzaju zgrubienia związane są z prawidłowym rozwojem piersi i ich przekształceniami podczas naszego życia. Także nie musi nas niepokoić wrażliwość czy bolesność piersi, wiążąca się najczęściej z fazą cyklu kobiety.

Niestety kobiety posiadające piersi o bardzo dużej „gęstości”, czyli zbudowane z większej ilości gruczołów piersiowych niż tkanki tłuszczowej są w gorszej sytuacji. Gęsta tkanka stwarza problem nie tylko podczas samokontroli, podczas której bardzo ciężko jest wyczuć zmiany, ale również dla samego lekarza odczytującego badanie mammograficzne. Im gęstszą pierś poddajemy mammografii, tym uzyskany obraz jest bardziej mleczny, co eliminuje możliwość ujrzenia szczegółów. Ponadto kobiety z dużą gęstością piersi są narażone na zwiększone ryzyko rozwoju raka piersi, albowiem nowotwór rozwija się właśnie w gruczołach piersiowych.

Pamiętajmy o comiesięcznej samokontroli piersi (wykonywanej po miesiączce). Wiedząc już jaka jest ich prawidłowa budowa, z łatwością możemy zauważyć i wyczuć wszelkie niepokojące nas zmiany.

 

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.