Rybozyd nikotynamidu (NR) może zwiększać ryzyko raka

Najnowsze badania naukowe wykazały, że jeden ze składników wchodzących w skład wielu popularnych suplementów diety może powodować raka. Chodzi o rybozyd nikotynamidu (NR), który jak się okazuje, spożywany w dużych i częstych ilościach zwiększa ryzyko raka piersi, a w dalszym czasie będzie sprzyjał dalszym przerzutom.

Najnowsze badania wpływu NR na organizm

Rybozyd nikotynamidu (NR) jest prekursorem związku hamującego efekt starzenia, a także jedną z form witaminy B3. Z tego właśnie powodu duża część społeczeństwa, świadomie lub nie, zażywa go (nierzadko codziennie), wierząc w jego pozytywne właściwości. Dlatego po opublikowaniu najnowszych badań dotyczących jego działania na ludzki organizm wielu z nas może być w szoku. Jak się bowiem okazuje, NR może być czynnikiem wpływającym zachorowaniu na agresywną odmianę raka piersi. Takie wyniki badań uzyskał zespół amerykańskich naukowców pod przewodnictwem chemiczki, prof. Eleny Goun z Uniwersytetu Missouri. Ze wszystkich wcześniejszych badań, które sprawdzały wpływ NR na organizm człowieka, płynęły wyłącznie pozytywne sygnały. Przyjmowanie NR miało mieć pozytywnie działać na układ krążenia i układ nerwowy, a także na metabolizm. Niestety teraz będzie trzeba przeanalizować korzyści i straty, jakie niesie za sobą spożywanie tej popularnej substancji.

Suplementy diety nieodpowiednio przebadane

W oficjalnym artykule udostępnionym przez stronę internetową Uniwersytetu Missouri możemy zapoznać się nie tylko z analizą danych, które otrzymano po zakończeniu badań, ale też z opiniami zespołu badaczy. Jak twierdzą, obecnie wiele osób przyjmuje różne suplementy diety, nie myśląc o negatywnych konsekwencjach ich przyjmowania. Trzeba jednak brać pod uwagę przede wszystkim to, że nie wszystkie suplementy diety są odpowiednio przebadane, więc ich działanie nie jest do końca znane. Najnowsze wyniki pokazały, że branie silnych nutraceutyków takich jak NR na pewno nie będzie służyło przynajmniej części społeczeństwa, które dotąd zażywało tego typu preparaty.

Badania nad NR powinny trwać

Prof. Goun, która kierowała zespołem badawczym twierdzi, że NR musi być dalej sprawdzany w kierunku jego dodatkowych zastosowań, ponieważ może być ich o wiele więcej. Według niej nie możemy dziś powiedzieć z pełnym przekonaniem, że znamy już wszystkie możliwe aspekty dotyczące NR, ponieważ to co dotychczas odkryto jest zaledwie wierzchołkiem góry lodowej. To oznacza, że o rybozydzie nikotynamidu wiemy wciąż niewiele, a badania nad nim powinny być prowadzone nadal.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.