Mammografia

W Polsce co roku odnotowuje się kilkanaście tysięcy przypadków zachorowań na nowotwór piersi, połowa kobiet umiera. Najpopularniejszą metodą wykrywania raka piersi jest badanie mammograficzne.

Na czym polega badanie mammograficzne?

Za pomocą promieni rentgenowskich wykonywana jest seria zdjęć, dzięki którym można dostrzec zmiany w tkankach i rozpocząć odpowiednie leczenie. Tylko wczesne wykrycie komórek nowotworowych nie dopuści do rozprzestrzenienia się choroby na inne narządy, co znacząco ułatwi kurację i pozwoli w pełni powrócić do zdrowia. Badanie mammografem nie powinno być bolesne, choć pacjentki mogą odczuwać dyskomfort ze względu na spory ucisk piersi. Prześwietlenie nie wymaga wcześniejszego znieczulenia.

comiesięczne badanie piersi

Piersi należy położyć na płytę, radiolog z góry dociska pierś drugą płytą i po kolei wykonuje zdjęcia. Standardowo pacjentka otrzymuje po dwie fotografie każdej piersi. Nie zaleca się wykonywania badań mammograficznych tuż po miesiączce. Piersi są wtedy obrzmiałe i nadwrażliwe na dotyk, więc badanie może być jeszcze bardziej nieprzyjemne.

Kiedy pierwsza mammografia?

Ryzyko zachorowania na raka rośnie wraz z wiekiem. Największe szacuje się między 50 a 69 rokiem życia. Pierwsza mammografia zalecana jest jednak już kobietom po 35. roku życia. Wówczas piersi zaczyna wypełniać nie tkanka łączna, a tłuszczowa, która lepiej przepuszcza promienie rentgenowskie, a to pozowała na precyzje określenie stadium choroby. Młode kobiety powinny natomiast wykonywać USG piersi. Oba badanie należy przeprowadzać regularnie.

Kobiety w przedziale wiekowym 50-69 lat, które w ciągu ostatnich dwóch lat nie poddały się mammografii, takie badanie mają za darmo. Profilaktyka może bowiem uratować życie. W tym celu organizowane są specjalne akcje, podczas których można bezpłatnie się przebadać w placówkach medycznych oraz tzw. mammobusach. Mobilne punkty medyczne mogą dotrzeć do odległych miejscowości, gdzie świadomość zagrożenia chorobą jest dużo niższa, a dostęp do służby zdrowia znacznie ograniczony.

Tradycyjny mammograf pozwala na wykrycie trzymilimetrowego guza, cyfrowy aparat – nawet milimetrowego. Emisja promieni X jest nieduża, dlatego badanie nie niesie za sobą większych skutków. Niemniej kobiety w ciąży mammografii nie mogą wykonywać, gdyż promieniowanie może negatywnie oddziaływać na płód. W dniu badania nie należy stosować dezodorantów, talków lub maści.

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.