Nawet 2 mln kobiet w Polsce obciążonych genetycznie ryzykiem raka piersi lub jajnika

Nawet 2 mln kobiet w Polsce obciążonych genetycznie ryzykiem raka piersi lub jajnika

Występowanie w rodzinie tak zwanych nowotworów kobiecych znacznie zwiększa ryzyko zachorowania na nie. Winne jest posiadanie mutacji genetycznej, które znacznie podnosi prawdopodobieństwo pojawienia się raka piersi lub jajnika. Taką mutację ma w swoich genach nawet 1,5 – 2 mln Polek. Dlatego tak ważne jest poddanie się nie tylko rutynowym badaniom, takie jak USG czy mammografia, ale również przeprowadzenie testów genetycznych.

Czytaj dalej “Nawet 2 mln kobiet w Polsce obciążonych genetycznie ryzykiem raka piersi lub jajnika” »

Coraz młodsze osoby chorują na raka

Coraz młodsze osoby chorują na raka

Od połowy lat 60. XX wieku liczba zachorowań na choroby nowotworowe i spowodowanych nimi śmierci wzrosła w Polsce ponad dwukrotnie. Lekarzy niepokoi fakt, że nowotwory diagnozowane są u coraz młodszych osób – w wieku 30, 40, czy 50 lat. W takim przypadku mówi się o tzw. nowotworach o wczesnym początku. Prawdopodobnie spowodowane jest to niewłaściwym stylem życia.

Czytaj dalej “Coraz młodsze osoby chorują na raka” »

Rybozyd nikotynamidu (NR) może zwiększać ryzyko raka

Rybozyd nikotynamidu (NR) może zwiększać ryzyko raka

Najnowsze badania naukowe wykazały, że jeden ze składników wchodzących w skład wielu popularnych suplementów diety może powodować raka. Chodzi o rybozyd nikotynamidu (NR), który jak się okazuje, spożywany w dużych i częstych ilościach zwiększa ryzyko raka piersi, a w dalszym czasie będzie sprzyjał dalszym przerzutom.

Czytaj dalej “Rybozyd nikotynamidu (NR) może zwiększać ryzyko raka” »

Nietypowe objawy raka piersi

Nietypowe objawy raka piersi

Co roku tysiące kobiet w Polsce słyszy tragiczną diagnozę – nowotwór piersi. Choroba dotyka najczęściej starsze kobiety, które zapominają o profilaktyce i niechętnie odwiedzają lekarzy. Ponadto trzeba też samodzielnie sprawdzać, czy na naszym ciele nie dostrzegamy żadnych objawów raka. Wykrycie choroby w jej wczesnym stadium daje możliwość rozpoczęcia odpowiedniej kuracji i całkowitego wyzdrowienia. W momencie, kiedy rak ma charakter złośliwy i doszło już do przerzutów na inne narządy, lekarze często są bezradni.

Czytaj dalej “Nietypowe objawy raka piersi” »

Morfologia krwi – na czym polega i co pokazuje?

Morfologia krwi – na czym polega i co pokazuje?

Regularne badania potrafią uratować życie, dlatego tym bardziej warto dać pobrać sobie zaledwie 5 ml krwi i wykonać morfologię. Wyjaśniamy, na czym polega takie badanie i jakie choroby można za jego pomocą wykryć.

Czytaj dalej “Morfologia krwi – na czym polega i co pokazuje?” »

Diagnostyka zmian w piersi

Diagnostyka zmian w piersi

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia w grudniu 2020 rak płuc został zdetronizowany z pozycji lidera przez raka piersi, będącym obecnie najczęściej diagnozowanym nowotworem na świecie. Dane są zatrważające – w przeciągu ostatnich 20 lat liczba zachorowań na raka piersi niemal się podwoiła.

Czytaj dalej “Diagnostyka zmian w piersi” »