Łagodne zmiany w piersiach

Jeżeli podczas samokontroli piersi wyczujesz u siebie jakieś zgrubienia czy nierówności, nie wpadaj w panikę. Ponad 80% wykrywanych w piersiach zmian nie stanowi zagrożenia. Nie wolno ich jednak lekceważyć, tylko umówić się na wizytę u lekarza, który rozwieje wszystkie wątpliwości.

Najczęstszymi łagodnymi zmianami w piersiach są:

  • gruczolakowłókniaki

Są to niegroźne guzki, które powstają z tkanek w piersi. Zazwyczaj pojawiają się u młodych kobiet w okresie rozrodczym. Ich występowanie najprawdopodobniej wynika z zaburzeń równowagi hormonalnej. Co prawda występowanie guzków w piersi może wiązać się z podwyższonym ryzykiem rozwoju nowotworu złośliwego, lecz w dużej mierze gruczolakowłókniaki pozostają łagodnymi zmianami. Tego rodzaju guzki zazwyczaj zanikają w okresie menopauzy, choć u tych kobiety, które stosują hormonalną terapię zastępczą mogą utrzymywać się dłużej. Gruczolakowłókniaki nie powodują dolegliwości bólowych i najczęściej stanowią pojedyncze zmiany. U pań poniżej 25 r.ż. nie muszą być usuwane chirurgicznie.

  • brodawczaki

Niestety guzki te są bardzo trudno wykrywalne przy samobadaniu piersi. Niepokojącą zmianą towarzyszącą brodawczakom jest surowicza lub mleczna wydzielina. Często tego rodzaju wyciek zabarwiony jest również krwią. Dzieje się tak, gdy guzek zablokowuje przewód mleczny. Na tę przypadłość cierpią zwykle kobiety palące oraz te będące przed menopauzą. Brodawczaki tworzą się po rozszerzeniu się końcowych odcinków przewodów mlekowych. Wówczas gromadzi się w nich wydzielina. W przypadku gdy nie ma ona ujścia, tworzy się stan zapalny bądź powstaje bolesny ropień, co może także spowodować gorączkę. Ten objaw wymaga natychmiastowego leczenia w postaci podania antybiotyków, czasem także – chirurgicznego oczyszczenia zaczopowanego przewodu.

  • mastopatia

Zazwyczaj przypadłość ta wynika z zaburzeń hormonalnych (mała ilość progesteronu w stosunku do estrogenów) u kobiet pomiędzy 30. a 40. r.ż. Mastopatia polega na występowaniu zgrubień, grudek i guzków w obrębie całej piersi lub tylko w jej fragmencie. Kobieta może je sama wyczuć podczas przeprowadzania samokontroli piersi. Do zdiagnozowania zmian mastopatycznych lekarz zleca USG oraz zbadanie poziomu hormonów we krwi, a także niekiedy mammografię. Do ich leczenia stosuje się najczęściej żel z progesteronem, który wciera się w piersi. Pomocna jest również prawidłowa dieta składająca się z warzyw, owoców oraz roślin strączkowych. Należy wyeliminować z jadłospisu kawę i tłuszcze zwierzęce.

  • torbiele

Zwane są także cystami. Zazwyczaj pojawiają się u kobiet między 30. a 50. r.ż. Torbiele wyczuwalne są jako twarde guzki i przypominają pęcherze wypełnione płynem. Tego rodzaju cysty można wyczuć podczas samobadania piersi. Następnie należy udać się do lekarza, który zleci USG bądź mammografię. Potem wykonuje się biopsję cienkoigłową. Ma ona najczęściej znaczenie nie tylko diagnostyczne, lecz również – lecznicze. Duże torbiele są przyczyną ostrego bólu promieniującego aż do pachy. Nakłucie cysty i ściągnięcie płynu za pomocą strzykawki przynosi natychmiastową ulgę. Po tym zabiegu guzek zmniejsza się, a z czasem – znika.

Łagodne zmiany w piersiach

Aby ustrzec się przed nowotworem piersi, należy regularnie, co miesiąc wykonywać samobadanie. Uzyskana z czasem praktyka oraz poznanie własnych piersi pozwolą nam zauważyć nawet najdrobniejsze zmiany w ich wyglądzie, kształcie oraz strukturze.

I pamiętaj- nie każdy guzek jest nowotworem!

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.