Usuwanie jajników w terapii raka piersi

Profilaktyka w przypadku raka piersi ciągle jest ważnym tematem społecznym. Naukowcy poszukują sposobu na zmniejszenie ryzyka wystąpienia nowotworu u kobiet, które są szczególnie narażone na tę chorobę. Właśnie, dzięki polskim specjalistom, pojawiła się nadzieja, że ryzyko choroby da się skutecznie ograniczyć.

Usunięcie jajników w profilaktyce raka piersi

 

Jednym ze znanych dotychczas sposobów uniknięcia zachorowania jest podwójna mastektomia. Zabiegowi usunięcia obu piersi poddała się słynna hollywoodzka aktorka, Angelina Jolie, co spowodowało rozgłos i dyskusję na całym świecie. Po operacji podwójnej mastektomii ryzyko śmierci z powodu raka piersi spada o około 90 proc. Z tego powodu coraz więcej kobiet decyduje się na tę radykalną metodą walki z chorobą. Najczęściej jednak wymaga ona wykonania kolejnej operacji – rekonstrukcji piersi, gdyż psychiczny komfort jest w tym przypadku równie ważny. Okazuje się, że istnieją również inne możliwości, by rak piersi nie wystąpił. Polscy specjaliści ogłosili swoje wyniki badań, z których wynika, że wycięcie jajników i jajowodów jest bardzo skuteczne w leczeniu nowotworu piersi.

Odkrycie polskich onkologów należy do spektakularnych i może być niezwykle cenne w walce z rakiem piersi. Szczecińscy lekarze podjęli się próby sprawdzenia korelacji pomiędzy wycięciem jajników i jajowodów a obecnością genu BRCA1. Ma to być nowy sposób na profilaktykę dla kobiet, będących w podwyższonej grupie ryzyka nowotworu. Nosicielki mutacji tego genu po zastosowaniu tej metody rzadziej zapadają na tę chorobę. Wyniki dziesięcioletnich badań wskazują, że ryzyko śmierci po usunięcia narządów płciowych zmniejsza się aż o 70 proc. Daje to ogromne szanse dla kobiet z genem BRCA1. Genetyka jest bowiem odpowiedzialna za około trzydziestoprocentowe występowanie nowotworu piersi.

Rezultaty badań opublikowano na bazie obserwacji kilku tysięcy kobiet, które trwały około dziesięciu lat. Do tej pory kobiety leczono tradycyjnymi metodami jak chemioterapia i radioterapia. W ostateczności wykonywano operację usunięcia piersi. Teraz możliwości będzie więcej, a to da szanse wyleczenia większej liczby kobiet. Adnexektomia, bo tak określa się medycznie usunięcie narządów płciowych, może niebawem stać się równie częstym zabiegiem profilaktycznym jak mastektomia. A społeczne dyskusje, które pobudzane są przez osoby z show-biznesu dodatkowo przypominają o konieczności badań profilaktycznych, szczególnie u kobiet, które mają genetyczne podłoże do tej choroby. Najważniejsze jest zatem cykliczne wykonywanie badań, które umożliwią szybkie wykrycie choroby i odpowiednie leczenie. Młodsze kobiety kierowane są na USG, a po 40 roku życiu zaleca się mammografię. Im szybsze wykrycie tym mniejsza potrzeba przeprowadzenia operacji amputacji piersi bądź jajników i jajowodów. W pierwszej fazie choroby mniej inwazyjne leczenie może okazać się wystarczające.

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.