Chemioterapia

Leczenie nowotworu może odbywać się na wiele sposobów. Jednym z nich jest chemioterapia. Przy tej metodzie wykorzystuje się określone leki. Najczęściej jest to połączenie kilku aktywnych substancji, które wspólnie dają lepsze efekty. Ich zadaniem jest spowolnienie rozrostu komórek nowotworowych oraz ich niszczenie. Leki mogą być podawane doustnie i dożylnie. Poprzez wniknięcie do systemu krwionośnego mogą działać w całym ciele.

Chemioterapia w leczeniu raka piersi

Systemowe leczenie raka piersi

Jest to tzw. systemowe leczenie raka piersi. Odbywa się ono w kilku cyklach. Terapia trwa zazwyczaj od trzech do sześciu miesięcy. Jej długość określa lekarz na postawie stopnia zaawansowania choroby. Chemioterapia stosowana jest zarówno w przypadkach, kiedy rak zaatakował tylko pierś oraz kiedy choroba objęła również węzły chłonne. Mogą ją stosować pacjentki po mastektomii lub lumpektomii jako formę ochrony przed nawrotem nowotworu. Ponadto chemioterapia może być stosowana tuż przed operacją w celu zmniejszenia guza. To umożliwi usunięcie wyłącznie chorej tkanki, a nie całej piersi. Chemioterapia może być podstawą leczenia raka piersi w sytuacji, gdy wystąpiły już przerzuty na inne narządy.

Konsekwencje chemioterapii

Chemioterapia osłabia organizm, ale nie na tyle, by uniemożliwić aktywność zawodową. Terapia działa na różny sposoby, u jednych osób występuje wiele skutków ubocznych, u innych w ogóle ich nie ma. Najczęściej pacjenci skarżą się na anemię, nudności i wymioty, utratę apetytu i włosów, zmiany w cyklu menstruacyjnym, spadek odporności na infekcje, krwawienia oraz ogólne zmęczenie. Nie znany jest do końca wpływ chemioterapii na układ rozrodczy kobiety. Leczenie powoduje bowiem zahamowanie owulacji, miesiączki mogą zniknąć lub pojawiać się nieregularnie. Może dojść również do uszkodzenia jajników, a wtedy pojawiają się objawy menopauzy. Menopauza najczęściej ma charakter tymczasowy, ale zdarza się stała. Kobieta odczuwa wszystkie jej objawy, czyli uderzenia gorąca, wahania nastrojów, spadek libido oraz wagi.

Po zakończeniu leczenia farmakologicznego wykonuje się szereg badania, by określić stan pacjentki – mammografię, badania krwi, prześwietlenia i obrazowanie rezonansem magnetycznym. Zastosowanie chemioterapii daje duże szanse na całkowite wyleczenie nowotworu, zwłaszcza przy początkowej fazie choroby.

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.