Rezonans magnetyczny piersi

Statystki zachorowalności na raka piersi w Polsce nie są optymistyczne. Co roku kilkanaście tysięcy kobiety dowiaduje się, że ma nowotwór. Połowa z nich może umrzeć. Takie dane w dużej mierze związane są z brakiem właściwiej profilaktyki, która w przypadku raka piersi jest kwestią niezwykle ważną. Szybkie wykrycie choroby daje szanse na pełne wyleczenie. Jednak nadal zdecydowanie za mało kobiet poddaje się systematycznym badaniom piersi, jak mammografia, USG czy rezonans magnetyczny.

Dwa pierwsze badania są znaną i powszechną metodą wykrywania raka piersi. Rezonans natomiast to dla wielu kobiet to kompletna nowość w kwestii badań piersi. Wynikać to może głównie z braku specjalistycznego sprzętu w placówkach medycznych, zwłaszcza tych mniejszych, a także z kosztów, z jakimi badanie się wiąże.

Na czym polega rezonans magnetyczny piersi?

Rezonans to badanie bardzo dokładne, bezbolesne i szybkie. Pozwala wykryć zmiany nowotworowe o wielkości nawet dwóch milimetrów. Nie powoduje żadnych konsekwencji zdrowotnych oraz nie obciąża innych narządów, jak to może być podczas promieniowanie rentgenowskiej na mammografii.

rezonans magnetyczny piersi

Badanie trwa około 40 minut. Podczas rezonansu nie można mieć ze sobą żadnych metalowych przedmiotów. Komputer odtwarza obraz narządów wewnętrznych, dlatego podczas skanowania ciała trzeba leżeć nieruchomo. Przeciwwskazaniem do badania może być ciąża, a na miesiąc przed rezonansem nie powinno się również przyjmować doustnej antykoncepcji. Szczegółowe wytyczne określa lekarza po przeprowadzeniu wywiadu środowiskowego. Mammografia rezonansu magnetycznego to nowoczesna metoda wykrywania raka piersi, jednak spotyka się z coraz większym zainteresowaniem ze względu na swoją wysoką wykrywalność choroby – w przedziale od 94 do nawet 99 proc.

Wskazania do wykonania MRI

Badanie rezonansowe piersi zaleca się co roku pacjentkom, które znajdują się w grupie kobiet o wysoki stopniu ryzyka zachorowania na rak piersi. Istotne są powiązania rodzinne, ryzyko wystąpienie choroby znacznie rośnie, kiedy matka lub babka chorowały. Rezonans magnetyczny przeprowadza się też u nosicielek mutacji genu BRCA1, który ma wpływ na szybkość rozwoju choroby nowotworowej. Badanie kontrolnie zalecane jest również kobietom po wszczepieniu implantów piersi.

 

Tagi:

3 komentarze do “Rezonans magnetyczny piersi”

  1. IlonaS pisze:

    Długo szukałam informacji o tym, gdzie można zrobić rezonans piersi i udało mi się to w ośrodku Helimed na Śląsku. Mają nowoczesny sprzęt i dobre opinie (poparte także moją), więc śmiało można się w Helimedzie diagnozować. Proszę o informacje, gdzie jeszcze można zrobić rezonans piersi!

  2. Luz_Casal pisze:

    MR piersi jest świetnym, wiarygodnym i – w porównaniu do np. klasycznej mammografii – w miarę przyjemnym badaniem! Ja też miałam badanie piersi w Helimedzie – ale w ekstra wyposażonym świeżo otwartym oddziale w Żorach przy ul. Bankowej.

  3. Jacek pisze:

    Znalazłem świetny film, gdzie dokładnie omówione jest na czym polega badanie rezonansu i jak wygląda jego przebieg! LINK DO FILMU https://youtu.be/Ws1xFZ7yMbw

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.