Niepokojące objawy wskazujące na choroby piersi

Co roku tysiące kobiet słyszy tragiczną diagnozę – rak piersi. Choroba dotyka najczęściej starsze kobiety, które zapominają o profilaktyce i niechętnie odwiedzają ginekologa. Ważne jest również, by samodzielnie sprawdzać, czy na naszym ciele nie dostrzegamy żadnych objawów nowotworu. Wykrycie choroby w jej wczesnym stadium daje możliwość rozpoczęcia odpowiedniej kuracji i całkowitego wyzdrowienia. W momencie, kiedy rak ma charakter złośliwy i doszło już do przerzutów na inne narządy, lekarze często są bezsilni.

Każda kobieta powinna zwracać uwagę na to, jak zmienia się i reaguje jej ciało. Każdy nietypowy sygnał może zwiastować chorobę. Warto uczulić także mężczyzn, którzy obserwując swoją partnerkę mogą dostrzec niepokojące objawy. A do takich zalicza się:

  • obrzęk oraz bolesność piersi,
  • zaczerwienienie skóry,
  • nienaturalne wciągnięcie brodawki sutkowej,
  • wyciekająca z piersi krwista wydzielina,
  • zgrubienia i guzki w piersi,
  • krwawe wybroczyny lub krwiaki.

Dostrzegając, którąś z powyższych sytuacji nie należy wpadać w panikę, a udać się do lekarza na kompleksowe badania. Objawy te nie muszą oznaczać nowotworu, a inną mniej poważną chorobę. Nie należy jednak zwlekać z wizytą u specjalisty. Guzy w piersiach rosną wolno i zazwyczaj mają charakter włókniaka, czasem łagodnych cyst. Jeśli jednak guz rośnie szybko, a węzły chłonne są powiększone badanie trzeba zrobić natychmiast.

 

rak piersi

 

Najczarniejszą diagnozę może potwierdzić mammografia lub USG piersi. Pierwszy rodzaj badania wykonywany jest w przypadku kobiet po 45. roku życia. Młodsze pacjentki kierowane są na USG. Ma to związek ze budową piersi w zależności od wieku. Ponadto lekarz może zlecić biopsję tkanki. Po otrzymaniu wyników, najczęściej złośliwe tkanki zostają usunięte chirurgicznie. Następnie pacjentka kierowana jest na kolejne etapy leczenia jak naświetlenie czy chemioterapia, by choroba nie powróciła. Pewność czy nowotwór ponownie się nie pojawi nigdy nie ma, w tym celu należy regularnie kontrolować ciało i szybko poddawać się w odpowiedniej kuracji.

 

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.