USG piersi

Ultrasonografią nazywa się badanie piersi, przy którym wykorzystywane są ultradźwięki. Zaleca się wykonywanie takich badań w pierwszej części cyklu miesiączkowego. Nie ma żądanych ograniczeń wiekowych, każda kobieta może zgłosić się do lekarza i sprawdzić piersi. Badanie jest bezbolesne. Jego koszt to około 100 zł, w zależności od cennika placówki medycznej. Często jednak prowadzone są akcje, podczas których badania można wykonać bezpłatnie.

Profilaktycznie każda kobieta raz do roku powinna podać się badaniu USG. Może je wykonywać wielokrotnie, zawsze kiedy pojawi się podejrzenie choroby lub wykryje się nierówności podczas samodzielnego badania piersi. Nie ma także przeciwwskazań do wykonywania USG przez kobiety w ciąży.

Kiedy wykonać badanie ultrasonograficzne?

Badanie przy użyciu ultradźwięków pozwala na wykrycie wszelkich zmian chorobowych oraz sklasyfikowanie już tych istniejących. Po USG wiadomo jest czy mamy do czynienia z nowotworem łagodnym czy złośliwym. To bardziej precyzyjne badanie niż mammografia. Ultrasonografy nie wykrywają jednak zwapnień, dlatego zaleca się również systematyczne badanie mammografem. USG piersi również powinno być wykonywane regularnie. Zwłaszcza przez młode kobiety, których piersi składają się przede wszystkim z tkanki gruczołowej, a ją lepiej bada się ultradźwiękami. Po 45. roku życia tkanka gruczołowa zanika, pojawia się wówczas tkanka tłuszczowa, którą lepiej skontrolować mammografem.

usg piersi

Na czym polega USG piersi?

Przed badaniem USG lekarz przeprowadza standardowy wywiad środowiskowy. Pytania dotyczą antykoncepcji, przebytych ciąż, operacji piersi, chorób nowotworowych u członków rodziny. Warto zabrać ze sobą poprzednie wyniki badań, co ułatwi lekarzowi sprowadzanie piersi. Badanie wykonywane jest na lekarskiej leżance. Obie piersi pokrywa się żelem, który ułatwia przewodzenie ultradźwięków. Głowica aparatury połączona jest z komputerem, na którym pojawiają się obraz kolejnych części piersi, sprawdzanych przez lekarza. Może on wtedy ocenić czy występują w tkankach jakieś niepokojące zmiany. Na koniec badania lekarz sprawdza także doły pachowe, by wykluczyć powiększone węzły chłonne. Wczesne wykrycie zmian chorobowych daje szanse na pełne wyzdrowienie. Guz osiąga średnicę jednego centymetra w okresie dwóch lat. Zbagatelizowanie badań kontrolnych prowadzi do wzrostu ryzyka, iż guz może być już złośliwy.

 

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.