Mastektomia prewencyjna – zło konieczne?

Mastektomia prewencyjna to kontrowersyjna metoda zminimalizowania ryzyka zachorowania na raka piersi w przypadku kobiet, znajdujących się w grupie dużego ryzyka wystąpienia nowotworu. Mastektomia prewencyjna polega na całkowitym lub częściowym usunięciu jednej lub obu piersi.

Lekarze zalecają najczęściej całkowitą mastektomię, ze względu na usunięcie większej ilości tkanki. W tym przypadku amputowana zostaje pierś wraz z brodawką, a nie tylko tkanka podskórna. Po mastektomii prewencyjnej wykonywana jest najczęściej rekonstrukcja piersi. Lekarz wszczepia implanty lub tkankę tłuszczową z brzucha.

Mastektomia prewencyjna w profilaktyce raka piersi

Mastektomia prewencyjna wykonywana jest u kobiet, posiadających mutację genów, odpowiedzialnych za rozwój raka. Mowa o mutacji genów BRCA1 lub BRCA2, która najczęściej występuje u kobiet z Europy Wschodniej. Ponadto mastektomię zapobiegawczą mogą wykonać również kobiety, u których wykryto raka w jednej piersi. Prawdopodobieństwo pojawienia się komórek nowotworowych w drugiej piersi jest bardzo duże. Ryzykiem obarczone są także kobiety, u których w rodzinie przed 50. rokiem życia odnotowywano przypadki nowotworu.

Zwolennicy tej metody zapobiegania raka piersi twierdzą, że amputacja piersi obniża możliwość zachorowania na nowotwór do około 5 proc. Nigdy jednak nie ma pewności, że mimo mastektomii rak nie zaatakuje tkanek. Część lekarzy zaleca kobietom z grupy podwyższonego ryzyka, zamiast mastektomii prewencyjnej, systematyczne wizyty u specjalisty, mammografię oraz samobadanie. Polecane są też określone środki farmaceutyczne oraz aktywność fizyczna, niskotłuszczowa dieta, eliminacja alkoholu i hormonów.

Rocznie na raka piersi umiera prawie pół miliona kobiet na całym świecie. Wykonanie badań na obecność genu BRCA1 to koszt przynajmniej kilkuset złotych. Taka cena często jest poza zasięgiem wielu kobiet. Pacjentki, które są świadome, że posiadają tę mutację genów coraz chętnej decydują się na amputację piersi. Wynika to z możliwości współczesnej chirurgii plastycznej, dzięki której skutki operacji nie są zauważalne. Utrata piersi to duże obciążenie psychiczne dla każdej kobieta, dlatego decyzja o zabiegu musi być dokładnie przemyślana. Mastektomii prewencyjnej poddała się znana aktorka, Angelina Jolie, której matka i babcia zmarły na raka, a u niej wykryto BRCA1. Gwiazda postanowiła ujawnić tę informację, by upowszechnić tę możliwość walki z nowotworem piersi.

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.