Jak wygląda badanie mammograficzne?

Skierowanie na badanie mammograficzne u wielu kobiet wywołuje niepotrzebny stres i lęk. Wokół niego powstało wiele mitów, które tak naprawdę, nie mają nic wspólnego z prawdą. Warto więc uświadomić sobie, że to badanie, którego nie należy się bać. Dlatego, by zerwać ze stereotypami, przedstawiamy opis mammografii krok po kroku.

Opis badania mammograficznego

Badanie mammograficzne nie wymaga wcześniejszego przygotowania się do niego. Przeprowadzane jest w pozycji stojącej, a pacjentka musi być rozebrana od pasa w górę. Dlatego warto na takie badanie ubrać się luźno i wygodnie, a przede wszystkim w strój dwuczęściowy. Należy pamiętać, aby ściągnąć całą biżuterię, w szczególności chodzi o kolczyki i wszelkiego rodzaju łańcuszki. W dniu badania nie powinno się również stosować dezodorantów, pudru, talków, gdyż mogą zaburzyć obraz na zdjęciu.

Samo badanie nie jest inwazyjne i niebezpieczne. Wiązka promieniowania RTG, która jest dostarczana do organizmu, porównywalna jest do dawki, jaką otrzymuje się przy zdjęciu rentgenowskim zęba. Niemniej samo odczucie podczas wykonywania zdjęć może być nieprzyjemne, przez niektóre kobiety określane jako bolesne. Dlatego kobietom, które jeszcze miesiączkują, zaleca się wykonywanie badania w I fazie cyklu miesiączkowego. Wtedy piersi są najmniej wrażliwe na ból.

Same zdjęcia rentgenowskie trwają do kilku minut. Najwięcej czasu zajmuje prawidłowe ułożenie piersi na płytce. Prześwietlenie wykonuje się w dwóch podstawowych projekcjach. W pozycji góra-dół oraz w pozycji bocznej. Czasem, gdy piersi są obfite, bądź poprzednie zdjęcia nie obrazują całości narządu, wykonywane są zdjęcia skośne.

Badana pierś umieszczana jest pomiędzy plastikową płytą kompresyjną a podstawą z kasetą rentgenowską. Następnie obie płyty są dociskane do piersi. W tym momencie może pojawić się uczucie dyskomfortu lub bólu. Szczególnie, gdy pierś jest większa i wymaga dokładniejszego dociśnięcia do płytek.

Zdjęcia boczne wykonuje się w celu zobrazowania zmian leżących w głębszych obszarach w gruczole, szczególnie będących blisko ściany klatki piersiowej. Niejednokrotnie zdjęcia uzupełniane są przez projekcję skośną, która pozwala na uwidocznienie zmian w tzw. ogonie Spece’a oraz ocenę węzłów chłonnych pod pachami.

W sumie podczas badania zostaje wykonanych od 4 do 6 zdjęć. Dwa w pozycji góra-dół, dwa boczne i ewentualnie dwa zdjęcia skośne.

Wyniki badania są gotowe do odebrania najpóźniej w ciągu trzech tygodni od badania. Zdjęcia są oglądane i oceniane przez dwóch lekarzy. Sam wynik, jaki otrzymuje pacjentka jest krótki i rzeczowy, bez opisu. W przypadku wyniku negatywnego, na karcie znajdzie się informacja „wynik negatywny” oraz będzie podana orientacyjna data, kiedy warto ponownie zgłosić się na badanie kontrolne.

W przypadku, gdy diagnoza jest niejasna, a jej ostateczne postawienie wymaga wykonania dalszych badań, na wyniku pacjentki wpisana jest informacja o potrzebie ich wykonania. Dołączane jest również skierowanie oraz adres ośrodka, w którym będzie można je zrealizować.

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.