Znane kobiety, które wygrały z rakiem piersi

Choroba nowotworowa może dotknąć każdą kobietę, nawet celebrytkę. Niektóre z gwiazd nie tylko otwarcie mówią o swoich bolesnych doświadczeniach, ale również angażują się w walkę z rakiem piersi. Promują samobadanie piersi oraz badań mammograficznych chcą w ten sposób pomóc innym kobietom. Poniżej przedstawiamy kilka sylwetek znanych kobiet, które wygrały z rakiem piersi.

Kylie Minogue to jedna z największych światowych gwiazd, która mocno zaangażowała się w pomoc kobietom chorym na raka piersi. W maju 2005 roku wykryto u niej ten rodzaj nowotworu i musiała wówczas przerwać swoją wielką trasę koncertową „Showgirl Tour”. U 37-letniej wtedy Kylie rak piersi, mimo iż wykryty we wczesnym stadium, okazał się bardzo poważny. Artystka poddała się operacji usunięcia guza, przeszła bardzo wyczerpującą sześciomiesięczną terapię oraz następnie pół roku rekonwalescencji. Silna chemioterapia spowodowała, że gwiazda zdecydowała się zamrozić swoje jajeczka, by po zakończeniu leczenia mogła mieć własne dzieci. Kylie Minogue wróciła do pełni zdrowia w kwietniu 2006 roku. Dzięki nagłośnieniu jej choroby do australijskich szpitali zgłaszało się znacznie więcej kobiet i dlatego zaczęto mówić o tzw. efekcie Kylie.

Denis Makarenko/bigstockphoto.com

Denis Makarenko/bigstockphoto.com

Inna znana piosenkarka, Sheryl Crow, również zachorowała na raka piersi na początku 2006 roku. Nowotwór wykryto u niej w bardzo wczesnym stadium, dzięki czemu do zdrowia mogła wrócić po minimalnie inwazyjnej operacji oraz serii lekkich naświetleń. Na scenę natomiast Crowe wróciła po zaledwie trzech miesiącach przerwy. Do dziś jest bardzo zaangażowana w akcje propagujące regularne badania mammograficzne.

Christina Applegate – amerykańska aktorka, która największą sławę zdobyła dzięki zagraniu w kultowym serialu pt. „Świat według Bundych” także ma za sobą walkę z rakiem. W 2008 roku wykryto u niej nowotwór piersi, w wyniku którego trzeba było usunąć jej obie piersi. Aktorka przeszła operację rekonstrukcji, a dziś jest szczęśliwą mamą, która namawia kobiety do badań mammograficznych.

Również u pierwszej damy polskiej piosenki, Ireny Santor, wykryto raka piersi w 2000 r. Dzięki regularnym badaniom mammograficznym, które artystka wykonywała każdego roku, zauważono u niej guz w pierwszym stadium rozwoju. Szybka operacja pomogła pani Santor pokonać chorobę. Od tamtego czasu piosenkarka bardzo aktywnie wspiera walkę z rakiem oraz angażuje się w akcje społeczne, które mają na celu promocję profilaktyki nowotworowej.

W 1994 roku u słynnej Madzi Karwowskiej z serialu „Czterdziestolatek”, czyli Anny Seniuk zdiagnozowano raka piersi. W tym trudnym okresie aktorka przez chorobę nowotworową straciła wiele kontraktów. Anna Seniuk przeszła operację i do dziś chętnie angażuje się w spotkania klubów Amazonek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.