Wzrasta zachorowalność na raka piersi

Rak piersi stał się jednym z najczęściej wykrywanych raków u kobiet w Polsce. Pocieszająca wiadomość jest taka, że coraz częściej udaje się go całkowicie wyleczyć.

Corocznie 18 tysięcy kobiet w Polsce dowiaduje się, że wykryto u nich raka piersi. Wzrost zachorowalności jest najwyższy w przypadku tej choroby – stanowi aż 22 % wszystkich nowotworów. W dalszej kolejności Polki najczęściej chorują na raka jelita grubego i raka płuc, które stanowią kolejno 10% i 9% wszystkich zachorowań. Dominacja raka piersi jest więc bardzo wyraźna.

Eraxion/bigstockphoto.com

Na szczęście dane te nie idą w parze ze wzrostem umieralności na raka piersi. Liczba osób, których nie udaje się wyleczyć, jest stała od kilku lat i wynosi niecałe 6 tysięcy. Dużo większa umieralność następuje w przypadku raka płuc. Przy wykrywalności u 7,3 tysiąca kobiet rocznie, liczba zgonów wynosi aż około 7 tysięcy. W 90% przypadków wystąpienie tego nowotworu jest następstwem palenia papierosów.

Ryzyko zachorowania na raka piersi wzrasta wśród kobiet, które nie urodziły dziecka, i tych, które w ciążę zaszły w późniejszym wieku, co jest zjawiskiem coraz powszechniejszym. Na jego podniesienie ma wpływ również stosowanie hormonalnej terapii zastępczej, wczesne miesiączkowanie, nadużywanie alkoholu, brak ruchu oraz otyłość. Dwa ostatnie czynniki podnoszą również ryzyko zachorowania na inne nowotwory, w tym szczególnie jelita grubego i raka trzonu macicy.

Niemal ¾ przypadków zachorowania na raka piersi w Polsce dotyczy tzw. hormonozależnego raka piersi. Najgorzej rokujący natomiast to rak potrójnie negatywny. Wpływ na przebieg leczenia raka oraz jego skuteczność ma wielkość i zaawansowanie guza oraz jego rodzaj, a także to, czy choroba zdążyła się już rozprzestrzenić i czy zajęła węzły chłonne. Pacjentki, u których raka wykryto w zaawansowanym stadium, żyją średnio od 2 do 4 lat. Zastosowanie odpowiedniego leczenia pozwala wydłużyć ten czas do 10 lat i więcej.

W skali europejskiej Polska znajduje się na dole listy pod względem liczby zachorowań na nowotwory. Jednak szacuje się, że ilość chorych będzie się zwiększać, na co wpływ mają czynniki środowiskowe, ale również mało higieniczny tryb życia, jaki prowadzi coraz więcej osób.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.