Więcej przypadków raka piersi, mniej badań

Rak piersi to choroba, która każdego roku odbiera życie wielu kobietom w Polsce. W ostatnim czasie liczba zgonów z tego powodu drastycznie rośnie. Dostępne programy i kampanie społeczne zwracają uwagę na ten problem i podsuwają praktyczne rozwiązania. Odpowiednia profilaktyka i regularne badania, nie tylko piersi, pomogą nam być na bieżąco ze swoim stanem zdrowia i reagować we właściwym momencie. Niestety rzeczywistość wygląda inaczej – najnowsze statystyki pokazują, że co czwarta Polka nie zbadała się w terminie, a zachorowalność na raka piersi rośnie z każdym rokiem.

Negatywny wpływ pandemii COVID-19

Koronawirus pokrzyżował nie tylko nasze plany wyjazdowe. Można śmiało powiedzieć, że pandemia wywróciła do góry nogami życie wielu z nas. Niestety odbiło się to także na tak ważnej kwestii jak zdrowie i badanie piersi w kierunku nowotworów. Wskutek obostrzeń wprowadzonych w ramach reżimu sanitarnego wiele Polek przesunęło lub w ogóle zrezygnowało z wizyty. Na skutki nie trzeba było długo czekać. Śmiertelność z powodu raka piersi w Polsce alarmująco wzrosła w porównaniu z innymi państwami Europy. Dowodem tego jest spadek liczby wydanych kart DiLO (karta Diagnostyki i Leczenia Onkologicznego). W 2020 roku wydano ich mniej o około 20 tysięcy. Oznacza to, że tyle osób nie zgłosiło się na badania diagnostyczne.

Nie można oczywiście zrzucać całej winy wyłącznie na pacjentki. Podczas pandemii wiele placówek ograniczyło funkcjonowanie. Według danych Europejskiej Organizacji Raka (ECO), pandemia sprawiła, że w Europie nie wykonano aż 100 milionów przesiewowych badań w kierunku nowotworów. Co więcej w naszym kraju w drodze oficjalnego rozporządzenia zrezygnowano z przeprowadzania badań przesiewowych, również tych związanych z rakiem piersi. Powoduje to, że osoby, które zgłaszają się do lekarza, często cierpią już na nowotwory w zaawansowanym stanie. W takim przypadku nieraz jedyną możliwością zostaje leczenie paliatywne, czyli objawowe. Czas działania i odpowiednio szybkie wykrycie choroby jest w tym przypadku kluczowe.

Otna Ydur/bigstockphoto.com

Samobadanie to wciąż złożony temat

Poziom wiedzy w zakresie profilaktyki nowotworowej w naszym kraju jest niestety wciąż zbyt niski. Wiele kobiet nie wie, jak prawidłowo wykonać samobadanie piersi. Tymczasem w ciągu ostatnich 30 lat liczba zachorowań na raka wzrosła dwukrotnie. Dane Krajowego Rejestru Nowotworów z 2018 roku pokazują skalę tego problemu. Z 19 tysięcy przypadków zachorowań aż 7 tysięcy miało skutek śmiertelny.

W ramach kampanii społecznej „BreastFit. Kobiecy Biust. Męska sprawa” w 2019 roku przeprowadzono badanie, które wykazało, że aż ⅓ kobiet w naszym kraju nie wie, jak wykonać skuteczne samobadanie piersi. Z kolei 72% przepytanych Polek brakuje wiedzy, w jakim momencie cyklu powinno się je robić. Świadomość, że badanie należy przeprowadzić między 5. a 10. dniem, miało tylko 7% kobiet uczestniczących w ankiecie.

Aby wyjść naprzeciw tym problemom, Fundacja OnkoCafe organizuje w tym roku już szóstą odsłonę kampanii „BreastFit. Kobiecy Biust. Męska sprawa”. Miejmy nadzieję, że pomoże to podnieść świadomość i zmniejszyć tempo wzrostu tych zatrważających statystyk.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.