Statyny a rak piersi

Statyny to substancje znajdujące się w lekach stosowanych u osób posiadających podwyższone stężenie cholesterolu we krwi. Wyniki badań prowadzonych na przestrzeni 14 lat sugerują, że mogą one zmniejszać ryzyko zachorowania na raka piersi u kobiet.

Wnioski takie zostały zaprezentowane na kongresie Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego, który odbył się w sierpniu w Barcelonie. Wyniki badań 16 tysięcy kobiet leczonych z uwagi na wysokie stężenie cholesterolu (hipercholesterolemię), porównano z taką samą ilością badań pacjentek, które nie cierpiały na takie zaburzenie. Kobiety te były w wieku 40 lat, a badanie nosiło nazwę ACALM i zostało przeprowadzone w Wielkiej Brytanii.

roger ashford/bigstockphoto.com

Wyniki okazały się zaskakujące. Pacjentki leczone z powodu hipercholesterolemii miały o 45% niższe ryzyko zachorowania na raka piersi w porównaniu z drugą grupą. Autorzy badania uwzględnili inne czynniki, które mogą wpłynąć na śmiertelność, w tym te najczęściej występujące w Wielkiej Brytanii, i tym samym ustalili, że pacjentki, u których rak piersi już się rozwinął, były o 40 % mniej narażone na zgon z tego powodu, jeśli przyjmowały leki obniżające poziom cholesterolu we krwi.

Wnioski nasunęły się więc same – zmniejszenie ryzyka zachorowania na raka piersi ma związek z jakimś czynnikiem powiązanym ze zbyt wysokim cholesterolem. Według współautora badania dr. Rahula Potluri z Aston University, znajdującego się w Birmingham w Wielkiej Brytanii, najprawdopodobniej odpowiadają za to statyny, którymi leczy się hipercholesterolemię.

Badania pokazały uderzająco niski odsetek zgonów z powodu raka piersi u kobiet leczonych statynami oraz niższe ryzyko zachorowania. Podobne wyniki uzyskano przeprowadzając badania na zwierzętach. Statyny wykazują więc właściwości ochronne przed tą chorobą.

Leki te przepisuje się jednak wyłącznie osobom ze zbyt wysokim stężeniem cholesterolu, z dużym ryzykiem schorzeń sercowo-naczyniowych oraz tym, u których zdiagnozowano chorobę układu krążenia. Póki co nie można ich więc stosować w profilaktyce raka piersi. Uzasadnia to jednak przeprowadzenie badania klinicznego, które sprawdzi skuteczność statyn w walce z rakiem piersi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.