Stanik pomaga wykryć raka piersi

Nastolatek z Meksyku ogłosił, że wymyślił i stworzył stanik, dzięki któremu można wykryć raka piersi. Bacznym okiem przyglądają się temu wynalazkowi onkolodzy, którzy są nastawieni sceptycznie i zalecają ostrożność. Podkreślają, że żaden stanik nie wystarczy, aby wykryć raka u pacjenta. Działa to także w drugą stronę. Nie zawsze pozytywny wynik świadczący według pomiarów stanika o braku choroby może być prawdziwy.

Stanik może okazać się jednak pomocny, bo nie zawsze samobadanie pozwala na znalezienie guzków. Na specjalistyczne badania piersi często trzeba długo czekać, tak, więc pomysł nastolatków może okazać się rewolucyjnym w szybkim wykrywaniu raka.

Palanie a rak piersi

 

Stanik nazywa się „Eva”. Pomysłodawcą jest 18-letni Julian Rios. Inspiracją do stworzenia stanika była sytuacja rodzinna chłopaka. Jak się okazuje, jego matka w wyniku choroby straciła obie piersi. Zrealizowanie pomysłu nie było jednak proste, gdyż dopiero po kilku latach udało się zrealizować pomysł. Pomagało nastolatkowi dwóch kolegów.

Stanik posiada specjalne czujniki, które są plastrami zaszytymi wewnątrz biustonosza. Biosensorów jest ponad 20. Jak twierdzi pomysłodawca zwiększone ciśnienie krwi występuje w miejscach, gdzie rozwija się rak. Wzrasta wówczas także temperatura, którą stanik mierzy. Urządzenie sprawdza także wielkość, kolorystykę, kształt oraz zmiany tekstury skóry piersi. Zwraca także uwagę na zmiany w czasie oraz wszelkie odchylenia od normy. Wszystkie mierzone dane są wysyłane bezpośrednio do stworzonej aplikacji i po godzinie można otrzymać wyniki. Biustonosza nie trzeba więc nosić na okrągło, wystarczy zakładać go raz w tygodniu na godzinę.

Aktualnie nowoczesny stanik jest testowany przez 50 kobiet. Na podstawie badań u dwóch z nich zdiagnozowano i potwierdzić raka piersi. Pierwszy egzemplarz został odznaczony Global Student Entrepreneur Awards, która jest najwyższą nagrodą przyznawaną młodym przedsiębiorcom, którzy stosują innowacyjne rozwiązania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.