Pigmentacja medyczna w rekonstrukcji piersi

Rak piersi to bardzo groźna choroba, której konsekwencją może być nawet śmierć. Wczesne wykrycie nowotworu daje szanse na wyleczenie, ale najczęściej wiąże się to z mastektomią. Poważna operacja usunięcia piersi zawsze odciska piętno na psychice pacjentki. Z pomocą idzie wówczas mikropigmentacja medyczna, czyli nowoczesna metoda na zrekonstruowanie piersi. Odtworzenie brodawki sutkowej odbywa się bowiem poprzez nieinwazyjny zabieg, który daje szanse na normalne życie.

Tworzenie imitacji brodawki sutkowej z wykorzystaniem zabiegu medycyny estetycznej to duży krok w przyszłość. Do tej pory mikropigmentacja służyła upiększaniu kobiet – malowaniu ust, uzupełnianiu braków w brwiach czy przyciemnianiu oprawy oczu. Dziś to sposób na poprawę komfortu psychicznego pacjentek onkologicznych, które mają za sobą zabieg amputacji piersi. Mikropigmentacja pozwala na uzyskanie odpowiedniego koloru brodawki, dzięki czemu wygląda ona bardzo naturalnie.

ryzyko raka piersi

Eskymaks/bigstockphoto.com

W większości przypadków wykonuje się głównie rekonstrukcję brodawki, jednak mikropigmentacja daje większe możliwości. Podczas zabiegu można również odtworzyć otoczkę brodawki sutkowej poprzez zastosowanie odpowiedniego barwnika. Metoda ta wykorzystywana jest do rekonstrukcji piersi również po nieudanych zabiegach powiększenia i pomniejszenia piersi.

Pigmentacja medyczna brodawki sutkowej  to szansa na zminimalizowanie skutków poważnej choroby, ale istnieją sytuacje, w których nie można jej przeprowadzić. Przeciwwskazaniem do zabieg jest odbywana aktualnie chemioterapia (po jej zakończeniu zabieg jest możliwy), cukrzyca, ciąża oraz trwające infekcje.

Po zgłoszeniu się na rekonstrukcję piersi dokładnie badane są możliwości odtworzenia brodawki. Należy dobrać właściwie proporcje i odcienie barwnika, aby uzyskać kolor jak najbardziej zbliżony do naturalnego. Ponadto dba się o najmniejsze detale w kolorze skóry, np. plamki, odbarwienia, by nie było widać różnicy. Przy zabiegu stosowane są igły jednorazowe, za pomocą których aplikuje się hipoalergiczne pigmenty do warstwy podstawnej naskórka (około 0,28 mm). Koszt takiego zabiegu zaczyna się od 600 zł. Wykonuje się go w różnych klinikach medycyny estetycznej.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.