Pierwsza wizyta u onkologa

W większości wypadków wizyta u onkologa łączy się z uściśleniem rozpoznania raka oraz początkiem trudnego leczenia. Pamiętajmy, żeby nie rozpatrywać tej wizyty jako wyroku, gdyż nawet przy zdiagnozowanym nowotworze pacjent o silnej woli walki może z tej choroby wyjść cało.

Pierwsza wizyta u onkologa

 

Umówienie się na konsultację do onkologa

Aby udać się na wizytę u onkologa, nie trzeba mieć żadnego skierowania. Każda z kobiet, która zauważyła u siebie niepokojące ją objawy może udać się na konsultację onkologiczną bez wcześniejszej wizyty u lekarza rodzinnego. Wystarczy dokonać rejestracji telefonicznej lub osobistej, posiadać ważne ubezpieczenie zdrowotne oraz dowód osobisty i pilnować terminu umówionej wizyty.

Przebieg wizyty

Najistotniejszym elementem pierwszej wizyty u specjalisty od nowotworów piersi jest wywiad. Pacjentka musi udzielić szeregu informacji na temat tego jakie objawy ją niepokoją, dlaczego pojawiła się u onkologa, czy i jak była wcześniej leczona, na co chorowała i czy w jej rodzinie występowały już choroby nowotworowe. Te wstępne czynności najczęściej wykonywane są przez pielęgniarkę, która zakłada historię choroby. W trakcie trwania wywiadu pacjentka może wskazać kogoś zaufanego, kogo będzie wolno poinformować o jej stanie zdrowia.

Po zakończeniu tej rozmowy onkolog przeprowadza badanie. Polega ono na zadawaniu pytań co pacjenta boli, jaki mają rodzaj i ile trwają te dolegliwości. Następnie onkolog bada pacjentkę już za pomocą dotyku, słuchu i wzroku. W przypadku zakwalifikowania do dalszego leczenia w placówce onkologicznej pacjentka dostaje terminy kolejnych szczegółowych badań do rozpoznania nowotworu.

Jak przygotować się do wizyty

Aby pacjentka mogła świadomie uczestniczyć w procesie leczenia, musi dobrze zrozumieć diagnozę. Lekarz powinien dokładnie poinformować pacjentkę w zrozumiałym dla niej języku jak poważna jest jej choroba, jak długo będzie trwał proces diagnostyki, leczenia, a także dochodzenia do zdrowia i jakie będą skutki uboczne.

Przed wizytą u onkologa:

  • nie powinniśmy  sugerować się internetem, czyli nie diagnozować samemu sobie choroby,
  • warto zapytać się bliskiej osoby czy mogłaby towarzyszyć nam podczas konsultacji medycznej,
  • warto również zapisać sobie historię wszystkich cięższych przebytych chorób oraz zrobić notatki związane z przyjmowaniem stałych leków i występujących u nas objawów, a także momentu ich zauważenia,
  • przed wizytą należy także sprawdzić czy w naszej rodzinie występowały przypadki zachorować na raka.

Będąc już w gabinecie, można swoimi obawami podzielić się z lekarzem. Następnie warto przeczytać mu wszystkie zapisane wcześniej pytania, a odpowiedzi spisywać lub nagrywać na dyktafon (za zgodą doktora). Pacjentka musi bez skrępowania pytać o wszystko, co budzi jej wątpliwości. Pamiętajmy, że relacje pacjent-lekarz powinny być obustronnie godne zaufania, więc jeśli dany onkolog nie traktuje nas z szacunkiem lub lekceważy, to zawsze możemy zmienić go na innego specjalistę z tej samej dziedziny.

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.