Otyłość a rak piersi

Otyłość, podobnie jak rak piersi, jest chorobą cywilizacyjną, które często wchodzą ze sobą w interakcje. Według wyników wielu badań ten typ nowotworu występuje głównie u kobiet po menopauzie, posiadających nadmiar tkanki tłuszczowej. Ocenia się, że ryzyko zachorowania na raka piersi u starszych, otyłych kobiet jest 3-krotnie wyższe niż u kobiet szczupłych.

Wpływ otyłości na zachorowalność na raka piersi

Badania przeprowadzone we Francji wskazują na to, iż otyłość zwiększa ryzyko wystąpienia nie tylko chorób układu krążenia, układu pokarmowego czy cukrzycy, ale również raka piersi. Przyrost tkanki tłuszczowej powoduje przede wszystkim wysoko tłuszczowa, a co za tym idzie – bardzo niezdrowa dieta oraz brak ruchu. Na kobietach, które po 18 roku życia znacząco przybierają na wadze ciąży podwyższone ryzyko wystąpienia raka piersi, w szczególności nowotworów złośliwych.

Większą część kobiet, które umierają na raka piersi stanowią pacjentki z nadwagą. Przyczynia się do tego głównie trudniejsze wykrywanie zmian, guzów w piersi u osób otyłych. Wówczas diagnoza odraczana jest do momentu, w którym choroba nowotworowa staje się już bardzo zaawansowana.

Tkanka tłuszczowa wydziela do krwi biologiczne substancje czynne mające wpływ na metabolizm (głównie estrogeny, insulina oraz adipocyty).

Wpływ otyłości na zachorowalność na raka piersi

Estrogeny a rak

Nowotwór piersi wiąże się ze zwiększonym poziomem żeńskiego hormonu zwanego estrogenem. Posiadając zbyt dużą ilość tkanki tłuszczowej spowodowanej otyłością, dodatkowo podwyższamy krążący we krwi estrogen, co w rezultacie prowadzi do większego ryzyka zachorowania na raka (wówczas jest ono dwukrotnie wyższe niż u szczupłej kobiety).

Insulina a rak

Insulina, która wpływa przede wszystkim na metabolizm, wykazuje także działanie transformujące komórki nabłonka w gruczole piersiowym w komórki złośliwe. Ponadto im większe stężenie insuliny we krwi, tym większy staje się guz w piersi, zwiększa się jego złośliwość oraz ryzyko przerzutów do odległych narządów i śmierci.

Adipocyty a rak

Według specjalistów w wyniku połączenia adipocytów, czyli komórek tłuszczowych z guzami, wzrasta „agresywność” komórek nowotworowych.

Wraz z wykryciem raka piersi u otyłej pacjentki mogą nastąpić:

  • trudności diagnostyczne,
  • trudności techniczne w chirurgii raka piersi,
  • wzrost ryzyka zachorowania na inną chorobę nowotworową, zakażenia rany, powikłań zatorowo-zakrzepowych, obrzęku kończyny po operacji dotyczącej układu chłonnego,
  • wzrost ryzyka powikłań w trakcie leczenia, nawrotu choroby, ryzyka zachorowania na nowotwór drugiej piersi oraz zgonu,
  • większe ryzyko każdego znieczulenia,
  • wzrost odsetka rewizji rany z powodu krwawienia.

Otyłość stanowi poważny, udokumentowany w wielu badaniach czynnik ryzyka zachorowania na raka piersi. Dlatego też podjęcie walki z niezdrowym stylem życia w celu ograniczenia nadwagi oraz otyłości wśród kobiet (szczególnie tych po menopauzie) zmniejszy liczbę zachorowania na raka piersi i zgonów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.