Oliwa z oliwek a rak piersi

Oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia, a także bazująca na niej dieta śródziemnomorska to  świetna metoda zachowania zdrowia. Ten produkt spożywczy, zawierający związek o nazwie oleokantal, według najnowszych badań stanowi skuteczną broń w walce z m.in. rakiem piersi. Czy oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia  ma faktycznie pozytywny wpływ na nowotwór piersi – o tym poniżej.

Oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia (extra vergine) jest jednym z najzdrowszych produktów spożywczych na świecie. Posiada bowiem spore ilości przeciwutleniaczy, a także zdrowych kwasów tłuszczowych omega -3 i omega-6. Dzięki temu wykazuje właściwości przeciwzapalne oraz chroniące nas przed cukrzycą, chorobami serca i chorobą Alzheimera. Jak wskazują liczne badania, stanowi nie tylko smaczny dodatek do sałatek, ale też potencjalny lek na raka.

Marco Mayer/bigstockphoto.com

Marco Mayer/bigstockphoto.com

Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych odkryli, iż zawarty w oliwie z oliwek z pierwszego tłoczenia związek oleokantal ma niezwykłą właściwość. Podczas przeprowadzonych tam badań, po dodaniu tej substancji do komórek nowotworowych niewiarygodnie szybko (w ciągu 30-60 minut) dochodziło do ich obumierania. Co najistotniejsze, oleokantal nie uszkadzał przy tym żadnych zdrowych komórek. Ich cykl życia podczas tego eksperymentu był jedynie tymczasowo spowalniany, a po 24 godzinach zaczynały znów funkcjonować normalnie.

Wcześniej podobne badania przeprowadzili również naukowcy z Harvardu, którzy wysnuli wniosek, iż spożywanie oliwy z oliwek redukuje ryzyko wystąpienia choroby nowotworowej o ok. 10 %.

Odkrycie to pozwala mieć nadzieję, iż już wkrótce oleokantal będzie można wykorzystać do terapii nowotworów, aby stworzyć skuteczny lek na raka.

Warto podkreślić, iż tzw. dieta śródziemnomorska, bazująca na oliwie z oliwek i świeżych rybach, warzywach i owocach stanowi również, zdaniem naukowców z Portugalii i Hiszpanii, mocny punkt w profilaktyce raka, głównie raka piersi.

Kilka lat temu było bardzo głośno o badaniach PREDIMED przeprowadzonych i opublikowanych w Hiszpanii. Dowodziły one, że codzienne spożywanie zaledwie 4 łyżek oliwy z oliwek extra virgin zmniejsza ryzyko zachorowania na nowotwór piersi nawet o 68%. Zakończone w 2009 roku prace nad grupą 4282 kobiet od 60 do 80 roku życia, obarczonych wysokim ryzykiem zachorowania na choroby sercowo-naczyniowe udowodniły, iż w grupie badanych kobiet, która dodała do swojej diety oliwę z oliwek ryzyko zachorowania na raka piersi spadło o 32%.

Polifenole (największa grupa naturalnych przeciwutleniaczy), zawarte w oliwie z oliwek z pierwszego tłoczenia mają bowiem właściwości antykancerogenne  oraz  powstrzymują rozwój nowotworu. Hiszpańscy naukowcy liczą, iż ich testy zwiększą zainteresowanie dietą śródziemnomorską, aby można było zapobiegać nowotworom i chorobom sercowo-naczyniowym, a także szerzyć zdrowie i dobre samopoczucie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.