Nowy lek na raka piersi

Nowy lek na rak piersi został odkryty przez hiszpańskich lekarzy. Daje to ogromne nadzieje dla wielu chorych kobiet, które o nowotworze dowiadują się w późnym stadium, gdy większość terapii nie jest już skuteczna. Trastuzumab deruxtecan ma być skuteczny nawet w przypadku agresywnego raka z przerzutami. Na terapię nowym preparatem czekają tysiące kobiet w Polsce, gdyż rak piersi jest jednym z najbardziej śmiertelnych nowotworów.

Badania prowadzone przez Międzynarodowy Ośrodek Badań nad Rakiem Piersi w Barcelonie przyniosły odkrycie nowego skutecznego leku na nowotwór piersi HER2 dodatni, który często daje przerzuty do węzłów chłonnych. Za sprawą terapii z wykorzystaniem trastuzumab deruxtecan można zatrzymać chorobę. Podczas badań zaobserwowano, że u ponad 75 proc. pacjentek brak dalszego rozwoju nowotworu, czego nie powodowały inny środki farmakologiczne. Ewidentna poprawna stanu zdrowia spowodowana była niszczeniem komórek nowotworowych, gdyż lek zawiera środek niszczący ich DNA.

Trastuzumab deruxtecan podawana jest jak większość leków na raka, czyli w postaci dożylnych wlewów. Nowy środek zastosowano u połowy spośród 524 pacjentek z HER2+, które miały już przerzuty. Badanie prowadzone było w 169 niezależnych ośrodkach w 15 krajach, aby wykluczyć wszelkie czynniki środowiskowe. Wyniki były jednoznaczne – po roku od podania leku, aż u 75,8 proc. pacjentek nie odnotowano rozwoju choroby. Bez tego środka, u kobiet leczonych tradycyjnie, wynik był dużo niższy i wyniósł 34,1 proc. Co jeszcze ważniejsze, trastuzumabu deruxtecan spowodował całkowite wyleczenie aż u 16 proc. badanych, które miały niewielkie szanse na pokonanie raka.

Na możliwość powszechnego stosowania tego leku trzeba będzie jeszcze poczekać, gdyż obecnie znajduje się on w trzeciej fazie badań klinicznych. Ze względu na optymistyczne wyniki hiszpańskich badaczy można mieć nadzieje, że proces wdrażania leku zostanie maksymalnie przyspieszony, aby jak najczyściej znalazł się wśród dostępnych terapii. Dzięki temu bardzo tragiczne statystyki odnośnie do  zachorowalności i śmiertelności na raka zaczną się zmieniać. Każdego roku przerażającą diagnozę słyszy około 1,5 miliona kobiet na całym świecie, aż 400 tysięcy z nich umiera.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.