Nowe leki przeciwnowotworowe będą refundowane

Wiadomość, na którą czekali wszyscy zmagających się z nowotworem. Niektóre leki, niezbędne do leczenia różnych typów choroby, będą refundowane przez Ministerstwo Zdrowia. Nowa lista bezpłatnych leków zacznie obowiązywać już od 1 marca. Jest to reakcja na zgłaszane już od dłuższego czasu potrzeby pacjentów i sugestie lekarzy.

Najdłużej czekającą grupą chorych były kobiety, u których wykryto nowotwór piersi. Dokładnie chodzi o wczesne stadium HER2-dodatniego raka piersi, w przypadku którego bardzo często po mastektomii i usunięcia całego guza, pojawia się tzw. choroba resztkowa. Można jej przeciwdziałać poprzez podawanie leków takich jak trastuzumab emtanzyna, co pozwoli zatrzymać rozwój choroby. Do tej pory za ten lek trzeba było zapłacić pełną kwotę, teraz będzie on refundowany i zagwarantuje pełne leczenie przy HER2-dodatnim raku piersi.

Zaktualizowaną lista leków refundowanych obejmuje nie tylko medykamenty niezbędne przy leczeniu guzów litych, ale także te stosowane przy chorobach hematoonkologicznych. W przypadku raka prostaty bez przerzutów skorzystać będzie można z bezpłatnego leczenia takimi środkami jak apalutamid, darolutamid oraz enzalutamid. Ponadto ministerstwo zdecydowało się włączyć refundację leków dla pacjentów z nowotworami krwi. Od marca przy leczeniu szpiczaka plazmocytowego więcej osób otrzyma lenalidomid bądź daratumumab, który niweluje nieprzyjemne skutki leczenia. O takie zmiany apelowano już od lat, bo śmiertelność chorych na szpiczaka nadal jest wysoka.

Wszystkie te zmiany daje nową nadzieję dla osób chorych na nowotwór. Więcej refundowanych terapii to więcej szans na pełne wyleczenie. A niestety na nowotwory zapadają coraz młodsze osób, zwłaszcza HER2-dodatni rak piersi wykrywany jest u coraz młodszych kobiety, których silny organizm przy pełnej gamie terapii będzie w stanie pokonać chorobę. Uruchomienie refundacji leków na raka we wczesnym stadium to również najlepszy sposób na jak najszybsze zatrzymanie choroby, gdy jeszcze nie ma przerzutów. To niezwykle ważne w przypadki raka prostaty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.