Nowa metoda leczenia i rekonstrukcji piersi wg D. Maliszewskiego

Alarmujące wskaźniki na temat zachorowalności na raka piersi pobudzają medyków do tworzenia kolejnych form leczenia, które skuteczniej będą zwalczać tę groźną chorobę. Statystyka jest nieubłagana – najwięcej kobiet, które ukończyły 35. rok życia umiera właśnie z powodu nowotworu piersi. Każdego roku przykrą diagnozę słyszy aż 16 tys. Polek i aż ¼ z nich umiera.

Nic więc dziwnego, że poszukiwanie skutecznej metody na walkę z rakiem piersi to ważna część pracy naukowej lekarzy onkologów na całym świecie. W ostatnim czasie ciekawy sposób leczenia zaproponował polski lekarz, dr Daniel Maliszewski, który przy usuwania komórek nowotworowych, ubytek niweluje poprzez plastykę brzucha.

Leczenie oszczędzające pierś

Zestawienie obu tych zabiegów pozornie wydaje się nie mieć sensu. Jednak dla każdej kobiety, którą czeka poważny zabieg wycięcia komórek nowotworowych, możliwość zminimalizowania skutków tej operacji ogromnie cieszy. Dr Maliszewski po wycięciu guza piersi przeprowadzę plastykę brzucha, czyli usuwa część nielubianego przez kobiety fałdu brzusznego. Pobrana tkanka wykorzystywana jest następnie w miejscu usuniecie komórek rakowych – może to być rejon piersi lub dekolt. Za pomocą przeszczepu jest w stanie zmniejszyć operacyjne ubytki. Dzięki temu kondycja psychiczna pacjentek jest znaczenie lepsza. Cały zabieg trwa około 2,5 godziny i dotychczas był wykonywany w szpitalu w Kościerzynie na Pomorzu.

Nowe opcje, które zmniejszają przykre skutki operacji niezbędnej w walce z rakiem to dobry prognostyk na przyszłości. Kobiety w obawie przed nagłą zmianą w wyglądzie ciała, będą mogły lepiej przejść rekonwalescencję. Nie będzie ogromnego szoku po zabiegu. Jednak żadne nowe metody leczenia i prowadzenia zabiegów chirurgicznych nie zastąpią regularnych badań. To profilaktyka jest kluczem do zdrowia. Przy wczesnym wykryciu choroby leczenie jest znaczenie prostsze i daje większe szanse na powodzenie bez skomplikowanych terapii. Należy pamiętać, że badania mammograficzne wykonywane są za darmo dla kobiet w podziale wiekowym 50-69 lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.