Nowa metoda w diagnostyce raka piersi

Do tej pory rak piersi był jedną z najbardziej przerażających chorób, na które mogła zapaść kobieta. Jest on niestety dość popularny a wiele pań zaniedbuje regularne badania w jego kierunku. Co gorsza – nie wszystkie badania dają 100 procent pewności na to, że wszystko jest w porządku. Na szczęście na rynek wchodzi nowa, innowacyjna metoda badania piersi, dzięki której nowotwór ten będzie dużo łatwiej i szybciej diagnozowany.

Szybka diagnoza

Projekt firmy ALIS, który powstaje w Krakowie, w planach ma łączyć najnowsze technologie oraz wiedzę medyczną. Dzięki aplikacji, którą kobiety zainstalują na swoich telefonach, popularnej ostatnio telemedycynie oraz sztucznej inteligencji, wykrycie jakichkolwiek zmian w piersiach stanie się o wiele prostsze. Co więcej – będzie to spore ułatwienie również dla kobiet o gruczołowatej budowie piersi, która znacznie utrudnia poprawną diagnostykę.

ryzyko raka piersi

Eskymaks/bigstockphoto.com

Inne metody nieskuteczne?

Samobadania, USG piersi albo mammografia to są metody skuteczne i warto z nich korzystać – mogą uratować życie wielu kobiet. Jednak nowy projekt umożliwi wykrycie każdej, nawet najmniejszej zmiany i to na wczesnym etapie jej powstawania. Mammografia, przykładowo, nie jest do końca wiarygodna, bo na samym początku choroby nie zawsze jest w stanie wykryć zmianę.

Urządzenie do monitorowania tkanki

Firma ALIS jest na etapie tworzenia taniej, szybkiej i wiarygodnej metody badania piersi. Urządzenie, które projektuje ALIS będzie wykorzystywało technologię obrazowania układu naczyń krwionośnych i na tej podstawie rozróżniało tworzące się tkanki nowotworowe w piersiach. Wszystko to jest oczywiście możliwe dzięki użyciu sztucznej inteligencji. Używanie urządzenia ma być proste, szybkie i przyjemne, czego niestety nie można powiedzieć o innych badaniach – wiele kobiet boi się mammografii z powodu nieprzyjemnych odczuć, albo rezygnuje z badania USG, ponieważ jest to metoda diagnostyczna, w której lekarz musi dotknąć piersi. Urządzenie firmy ALIS ma badać piersi bezdotykowo i szybko (4 minuty), a zatem w sposób komfortowy dla pacjentki. Wyniki natomiast kobieta otrzyma już po kolejnych 4 minutach, w swojej aplikacji zainstalowanej na telefonie.

Powstanie takiego urządzenia to piękny krok w przód w medycynie diagnostycznej, a dla wielu kobiet realna szansa na to, by uratować życie. Szybkie, komfortowe i wygodne badania piersi to coś, czego na rynku do tej pory brakowało.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.