Na czym polega zabieg owiarektomii?

Owariektomia to usunięcie jajników, czyli zabieg kastracji. Podczas takiego zabiegu chirurgicznego wycina się żeńskie gonady (jajniki, często także jajowody). Ostatnio jest o nim głośno z powodu kontrowersyjnej decyzji znanej aktorki Hollywood – Angeliny Jolie.

Aktorka kazała lekarzom usunąć sobie nie tylko obie piersi, ale również jajniki. Wszystko dlatego, że jest obciążona genetycznie mutacją genu BRCA1 i BRCA2, wywołującego nowotwór piersi oraz jajnika. Na tę chorobę nowotworową zapadły wcześniej kobiety w jej rodzinie. Wszystkie w młodym wieku. Czy jednak profilaktyczny zabieg usunięcia jajników jest dobrym sposobem na uniknięcie zachorowania na raka?

Wskazania do zabiegu

Najczęściej powodem wycięcia jajników są: nowotwory łagodne, torbiele endometralne lub zmiany podejrzane bądź złośliwe. W Polsce wciąż usuwa się wyłącznie chorobowo zmienione gonady. Lekarze nie preferują profilaktycznych zabiegów pozbawiania pań ich atrybutów kobiecości. Odchodzi się również od wycinania zdrowych jajników u kobiet po menopauzie, u których z różnych przyczyn usuwa się macicę.

Zabieg usunięcia jajników wraz z jajowodami wygląda podobnie do usunięcia macicy. Przeprowadza się go w znieczuleniu miejscowym bądź ogólnym, albo laparoskopowo. Chirurg najpierw nacina powłoki brzuszne, a następnie usuwa jajniki i jajowody.

Owiarektomia

fot. Cara-Foto/bigstockphoto.com

Za i przeciw kontrowersyjnej profilaktyce raka jajników

Na wykonanie zabiegu owariektomii decydują się kobiety obciążone genetycznie zachorowaniem na raka jajników. Nosicielstwo mutacji w genie BRCA1 czy BRCA2 zwiększają ryzyko zachorowania na nowotwór jajników aż do 45%. Decyzja o wykonaniu owariektomii jest jednak niezwykle trudna do podjęcia, zarówno dla lekarza, jak i samej pacjentki.

Największą zaletą usunięcia jeszcze zdrowych jajników jest to, że minimalizujemy praktycznie do zera ryzyko wystąpienia raka jajników. Zwykle owariektomię wykonuje się pomiędzy 35. a 40. rokiem życia, kiedy kobieta już zwykle nie chce posiadać więcej dzieci.

Przeciw zabiegowi opowiadają się takie argumenty jak:

  • szereg zmian w organizmie kobiety po usunięciu gonad,
  • brak możliwości posiadania dalszego potomstwa,
  • 50% szans na niewystąpienie tego rodzaju raka.

Dla ogromnej rzeszy lekarzy w Polsce jest to zbyt radykalny zabieg ze względu na szereg możliwych powikłań po zabiegu: krwotoku, infekcji czy powstania zakrzepów. W przypadku przerwania terapii hormonalnej już po zabiegu może dojść do dodatkowych powikłań: zawału serca, przedwczesnego starzenia się, niewydolności wątroby lub trzustki.

Owariektomia jest bardzo poważnym zabiegiem dla kobiety, wiążącym się z licznymi konsekwencjami. Po usunięciu gonad kobieta przechodzi szybszą menopauzę, wzrasta u niej ryzyko wystąpienia osteoporozy i zawału serca, musi poddać się ona leczeniu hormonalnemu, nie będzie mogła mieć (więcej) dzieci i czekają ją zmiany fizyczne (szybsze starzenie się). Wszystko dlatego, iż jajniki mają wielki wpływ na funkcjonowanie całego organizmu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.