Mity na temat raka

Rak jest jedną z najbardziej podstępnych chorób, która co roku zbiera na całym świecie ogromne żniwo. Szacuje się, że jedna na trzy osoby zachoruje na niego na jakimś etapie swojego życia. W związku z jego powszechnością powstało na jego temat wiele teorii spiskowych i mitów. Poniżej przedstawione są najpopularniejsze z nich.

1.    Rak to choroba naszych czasów.

Jedna z najpopularniejszych nieprawdziwych teorii na temat tej choroby. Współczesny tryb życia, wszechobecna chemia, niewłaściwe odżywianie to wprawdzie elementy, które zwiększają prawdopodobieństwo pojawienia się różnych czynników chorobowych, lecz rak występował już w starożytności. Miał z nim do czynienia sam Hipokrates, który nie posiadając nowoczesnych narzędzi mógł obserwować guzy z zewnątrz, kwalifikując je jako złośliwe i niezłośliwe. Zapiski o tym schorzeniu znajdują się również na egipskich papirusach pochodzących sprzed 3000-1500 lat p. n. e.

Wavebreak Media Ltd/bigstockphoto.com

Wavebreak Media Ltd/bigstockphoto.com

2.    Na raka choruje coraz więcej osób.

I tak i nie. Tak – ponieważ Ziemia jest coraz bardziej zaludniona. Dodatkowo ludzie żyją o wiele dłużej niż jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Wraz z wiekiem wzrasta występowanie różnych dolegliwości, a tym samym szansa na zachorowanie na raka. Jednak jeśli spojrzeć na historię ludzkości, to czasy obecne nie są wcale kumulacją występowania tej choroby. Obecnie jednak znacznie poprawił się współczynnik przeżywalności z uwagi na lepsze metody diagnostyczne i lecznicze.

3.    Koncerny farmaceutyczne ukrywają lek na raka.

A nie ujawniają go, bo to pozbawiłoby ich źródła stałego dochodu z osób leczonych. Taki spisek wymagałaby współpracy gigantycznej liczby osób, które musiałyby być sowicie opłacane, by takiej informacji nie ujawniać. Na świecie istnieje bowiem wiele koncernów, jeszcze więcej mniejszych firm farmaceutycznych, naukowców i lekarzy z powołania, którzy zgodnie z tą teorią również musieliby ukrywać przed światem wyniki swoich badań i doświadczeń. Czy możliwe jest utrzymanie takiej ilości osób w zmowie? Raczej nie. Ponadto dlaczego koncerny nie sprzedają tego specyfiku za gigantyczne pieniądze? Bo go nie posiadają. Rak jest chorobą powstałą w wyniku mutacji genetycznych, które inaczej postępują w organizmie każdego chorego. Znalezienie jednego magicznego leku nie jest możliwe przede wszystkim ze względu na złożoność i indywidualność każdego przypadku. Pielęgnowanie tej teorii można by przypisać osobom, które chcą przekonać zdesperowanych pacjentów, że raka mogą wyleczyć metodami alternatywnymi.

4.    Raka można wyleczyć metodami naturalnymi.

Zazwyczaj przedstawia się tu łatwo dostępne środki, jak pestki owoców, zioła, olejki, czy duże dawki witaminy C. Choć oczywiście dobroczynnego działania niektórych składników na organizm, szczególnie chory, nie można odmówić, to już przekonanie, że pokonają one tak inwazyjną, postępującą i złożoną chorobę jak rak jest co najmniej niepoważne. Rozpowszechnianie takich informacji ma celu wyłącznie żerowanie na desperacji osób chorych, pozbawionych nadziei i sił witalnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.