Makrofagi a rak piersi

Rak piersi to bardzo groźna choroba, która każdego roku dotyka tysiące kobiet na całym świecie. Jej leczenie nie zawsze przynosi pełne powrót do zdrowia, dlatego naukowcy cały czas szukają nowej metody, która zwiększy skuteczność terapii leczniczej.

Aktualnie to wczesne wykrycie daje największe szanse na wyleczenie i wygranie z nowotworem piersi. W ostatnim czasie w czasopiśmie naukowym Nature Communications pojawił się artykuł o dodatkowym zagrożeniu w postaci makrofagów, komórek powodujących przerzuty.

Terapia celowana w raku piersi

 

Makrofagi znajdują się w tkance piersi wokół przewodów mlecznych. To za ich pośrednictwem pierwsze komórki nowotworowe mogą szybciej przemieszczać do innych części organizmu. Konsekwencją tego zjawiska jest rozwój choroby oraz przerzuty na inne organy zanim jeszcze pojawi się pierwotny guz, wskazujący na raka piersi. Zgodnie z doniesieniami naukowców, makrofagi mają wpływać na rozwijanie się gruczołu piersiowego, gdyż doprowadzają do rozrastania się przewodów mlecznych. Jednocześnie zauważono, że wpływa to na przyspieszenie przerzutów komórek nowotworowych przy zaawansowanym stadium nowotworu. Nowe wyniki badań wskazują jednak, że makrofagi znacznie szybciej mogą doprowadzić do rozwoju choroby w innych częściach ciała.

Badacze ze szkoły medycznej Mount Sinai przeanalizowali szereg tkanek i wpływu makrofagów na wczesne zmiany nowotworowe. W ich opinii chore komórki, które znajdą się w przewodach mlecznych, początkują reakcje przenoszenia ich poza pierś i infekują zdrowe tkanki. Odkrycie tej zależności z pewnością pozwoli na szybsze opracowanie kuracji, która będzie zapobiegać wczesnym przerzutom raka. Aktualnie nie stosuje się żadnego profilaktycznego leczenia, które może chronić osoby potencjalnie zagrożone zachorowaniem na nowotwór piersi przed śmiertelnie groźnymi przerzutami. Jednak znając mechanizmy przenoszenie chorych tkanek i wczesnego rozsiewania choroby, łatwiej będzie można zapobiegać temu w przyszłości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.