Kalendarz badań profilaktycznych

Rak piersi stanowi około 20% wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe u Polek. Jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet.Występuje częściej po menopauzie, a więc ryzyko zachorowania wzrasta po 50 roku życia. W naszym kraju co roku notuje się ponad 10 000 nowych zachorowań oraz 5 000 zgonów z powodu tego nowotworu. Statystyki wskazują, że badania przesiewowe, ukierunkowane na wczesne rozpoznanie klinicznie bezobjawowych przypadków raka sutka, prowadzą do znaczącego obniżenia umieralności. Z myślą o jak najwcześniejszym wykryciu nowotworu piersi powstał Program Profilaktyki Piersi skierowany do kobiet w wieku 50-69 lat. W Europie w tego typu programie uczestniczy 75% uprawnionych kobiet w Polsce zaledwie 40%.

 

Kalendarz badań profilaktycznych

 

Każda kobieta może skorzystać z bezpłatnych badań piersi w pracowni stacjonarnej lub mammobusie. Warto również interesować się, kto i na co w rodzinie chorował, ponieważ genetyczne predyspozycje powinny bardziej wyczulać na problem. Jak najwcześniejsze wykrycie pierwszych objawów i postawienie diagnozy daje możliwość pełnego powrotu do zdrowia.

O profilaktyce należy pamiętać cały czas wykonując samobadanie piersi, USG, mammografię.

 

Samobadanie piersi

 

Kiedy: od 20. roku życia kobiety.

Częstotliwość: raz w miesiącu, miedzy 6 a 8 dniem cyklu.

Cel: badanie pozwala wykryć ewentualne zgrubienia i guzki na piersiach. Jeżeli są wyczuwalne pod palcami, należy bezzwłocznie udać się do lekarza na dalszą konsultację.

Badanie wykonuje się przed lustrem i należy uważnie obserwować swoje piersi (podnosząc ręce do góry, a także opierając je na biodrach). W ten sposób dokonujemy oceny piersi, czy są tego samego kształtu i nie ma na nich widocznych przebarwień. W pozycji leżącej i na stojąco należy wykonywać ruchy koliste trzema środkowymi palcami.

 

USG piersi

 

Kiedy: po 25. roku życia kobiety.

Częstotliwość: raz w roku (po ukończeniu 25 lat), raz na dwa lata (po ukończeniu 40 lat), w pierwszej połowie cyklu (między 4 a 10 dniem cyklu).

Cel: USG piersi jest najważniejszym badaniem profilaktycznym. Pozwala wykryć zmiany nowotworowe, łagodne, złośliwe. Niekiedy USG wykrywa zmiany w piersiach, których nie wykazuje mammografia.

Badanie przeprowadza lekarz w pozycji leżącej. Nakłada żel na piersi i przesuwając po piersiach głowicą ultradźwiękową ogląda na monitorze gruczoł sutkowy analizując, czy nie znajdują się w nim zmiany. Po obejrzeniu piersi bada doły pachowe w celu ocenienia węzłów chłonnych.

 

Mammografia piersi

 

Kiedy: po 36. roku życia kobiety.

Częstotliwość: raz na pięć lat (do 40. roku życia), raz na dwa lata (od 40. do 50. roku życia), raz w roku (po 50. roku życia).

Cel: Mammografia potrafi wykryć ognisko raka mniejsze niż 5 mm.

Mammografia jest najbardziej czułym badaniem w wykrywaniu raka piersi. Jak pokazują badania, dzięki mammografii istnieje możliwość zmniejszenia umieralności kobiet nawet do 40% w grupie wiekowej 50-59 lat.

 

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.