Herbata w profilaktyce raka

Profilaktyka jest niezwykle ważna w przypadku chorób cywilizacyjnych, zwłaszcza nowotworu, na który każdego roku zapada wiele osób. Nie wszyscy wygrywają z chorobą. Odpowiednia dieta i styl życia pozwala zmniejszyć ryzyko wystąpienia raka. Należy unikać przetworzonego jedzenia, używek oraz stresu. Wskazana jest systematyczna aktywność fizyczna i badania kontrolne u specjalisty. W ostatnich latach liczne badania dowiodły, iż regularne picie różnego rodzaju herbaty działa antyrakowo. Co takiego zawiera herbata, że korzystnie wpływa na nasze zdrowie?

Zielona herbata zwiera niezwykle cenne antyoksydanty, których działanie zaburza rozwój komórek nowotworowych. Te aktywne składniki są niezwykle istotnie w profilaktyce niemal wszystkich nowatorów, dlatego osoby obciążone ryzykiem wystąpienia raka trzustki czy piersi, powinny codziennie pić filiżankę zielonej herbaty.  Wywołuje to bowiem reakcje chemiczne w komórkach ciała, uwalniające energię. Jest to niezwykle istotne, bo wyleczenie nowotworu wymaga zaangażowania mechanizmów molekularnych.

Yastremska/bigstockphoto.com

Yastremska/bigstockphoto.com

Lecznicze właściwości zielonej herbaty znane są od wieków. W medycynie Dalekiego Wschodu stosuje się ekstrakt z zielonej herbaty do wspomagania układu krążenia i metabolizmu całego ciała. Filiżanka herbaty pomaga też obniżyć poziom cholesterolu we krwi. Wszystkie to pośrednie właściwości oddziałują na pracę wszystkich narządów, dzięki czemu rozwój komórek nowotworowych jest wolniejszy, a kuracja farmakologiczna skuteczniejsza.

Jednak nie tylko zielona herbata jest ważnym składnikiem diety antynowotworowej. Choć jest ona najwartościowsza ze względu na zawartość flawonoidów oraz witamin: C, E, K B i związków potasu, fluoru i glinu. Do diety warto włączyć również białą herbatę ze względu na wysoką zawartość polifenoli, które mają działanie antyoksydacyjne. Natomiast herbata czarna zawiera czarny pigment, który także pomogą w profilaktyce raka. Dlatego też ogromnie ważne jest regularne picie herbaty, aby codzienny jadłospis zwierał składniki przeciwdziałające chorobie nowotworowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.