Graviola skuteczna w profilaktyce raka

Kobiety, które wolą alternatywne sposoby leczenia czy zapobiegania chorobom, nawet tym nowotworowym, mogą zastosować w swojej terapii coraz popularniejszą dziś roślinę zwaną graviola. Według naukowców posiada ona substancje silniej działające niż niejeden lek stosowany w chemioterapii. Czy owoce gravioli mogą być skutecznym lekarstwem w profilaktyce, a nawet leczeniu raka piersi?

Graviola, zwana też flaszowcem miękkociernistym, Annona muricata czy Guanábana, to tropikalna roślina z najcieplejszych części zarówno Ameryki Południowej, jak i Północnej, wykazująca silne właściwości przeciwnowotworowe. Stanowi ona niewielkie, około 5-6-metrowe zielone drzewka, które od tysiąca lat rozpoznawane są jako cudowny środek leczniczy w tradycyjnej, naturalnej medycynie południowoamerykańskiej.

Graviola w profilaktyce raka

fot. shakzu/bigstockphoto.com

Graviola ma zielone, kolczaste owoce o słodko-kwaśnym smaku, a także charakterystyczne liście w kształcie serca. Wszystkie części tej rośliny – owoce, liście, kora, nasiona, korzenie i żywica posiadają prozdrowotne działanie. Owoce gravioli, najczęściej stosowane w profilaktyce raka, głównie piersi, zawierają witaminę C, witaminy z grupy B, potas, żelazo, magnez, cynk i fosfor. Antyrakowe związki tzw. acetogeniny annonaceowe odkryto natomiast w liściach flaszowca. Lista prozdrowotnych właściwości tej rośliny jest bardzo długa.

Już w latach 40. XX wieku Amerykanie zaczęli przeprowadzać na tej roślinie badania związane z jej antynowotworowym działaniem. Okazało się, że związki chemiczne zawarte w gravioli, nawet przy niewielkich dawkach, skutecznie zwalczały komórki rakowe, nie niszcząc przy tym zdrowych komórek (w przeciwieństwie do leków w chemioterapii). Dzięki swoim właściwościom graviola pomaga w zapobieganiu i leczeniu 12 typów nowotworów (m.in. piersi, płuc, jelit, wątroby, trzustki). Substancje zawarte w owocach gravioli mają aż 10 000 razy silniejsze działanie przeciwnowotworowe niż np. najpopularniejsze leki stosowane przy chemioterapii. Ponadto roślina ta wzmacnia układ immunologiczny zamiast go niszczyć i nie powoduje skutków ubocznych, takich jak nudności czy utrata włosów.

Sekret gravioli tkwi w acetogeninach annonaceowych, które mają silne działanie przeciwrakowe, insektobójcze i mikrobójcze. Potrafią one unieszkodliwiać komórki rakowe i wstrzymywać ich rozwój, nie niszcząc przy tym zdrowych komórek. Naukowcy potwierdzili jej skuteczność w walce z rakiem piersi. Według nich acetogeniny zawarte w gravioli działają efektywniej niż trzy spośród najpopularniejszych leków używanych w chemioterapii.

W leczeniu alternatywnym i przy profilaktyce raka piersi stosuje się napary, soki, nektary oraz sorbety z owoców gravioli. Profilaktyczne stosowanie flaszowca (jego owoców wzmacniających układ odpornościowy) zaleca się wszystkim osobom, które znajdują się w grupie ryzyka zachorowania na chorobę nowotworową i tym, u których rak znajduje się w stanie remisji. W Polsce można zwykle kupić tylko wyciąg z liści gravioli czy tabletki lub sok oraz mrożony miąższ tego owocu.

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.