Fruktoza a rak piersi – nowe badania naukowców z Teksasu

Cukier owocowy, czyli fruktoza, z założenia jest zdrowszą formą sacharozy – cukru białego. Jednak najnowsze badania wykonane przez amerykańskich naukowców z Uniwersytetu w Teksasie podważają tę wersję. Obecność fruktozy w diecie ma mieć bowiem wpływ na zachorowanie na raka piersi. Spostrzeżenia teksańskich badaczy mogą budzić niepokój.

Jak wiadomo, cukier szkodzi, podwyższając ryzyko wystąpienia wielu chorób, m.in. marskości wątroby, otyłości, cukrzycy typu 2 czy nawet raka. Dotyczy to również tego zdrowszego cukru prostego, pozyskiwanego z owoców czy miodu – fruktozy. Już parę lat temu Amerykanie udowodnili, że komórki raka z łatwością wykorzystują fruktozę, by przyspieszyć swoje podziały i wzrost. Ich zdaniem dotyczy to wielu nowotworów złośliwych, w tym m.in. raka trzustki oraz wątroby.

Fruktoza a rak piersi

fot. dolgachov/bigstockphoto.com

W ostatnim czasie naukowcy z University of Texas MD Anderson Cancer Center zbadali wpływ fruktozy – cukru owocowego – na komórki nowotworowe. W czasie tych badań wykazali, że tego rodzaju monosacharyd stymuluje komórki raka piersi do wytwarzania 12-lipooksygenazy (12-LOX) i kwasu 12-hydroksyarachidonowy (12-HETE), przez co ułatwia komórkom guza rozprzestrzenienie się.

W eksperymencie amerykańskich naukowców wykorzystano myszy, które były genetycznie predysponowane do zachorowania na nowotwory. Po 6 miesiącach aż u 50-58 proc. gryzoni karmionych pożywieniem o wysokiej zawartości fruktozy wystąpił rak sutka. Ponadto w grupie myszy żywionych fruktozą zaobserwowano także większe rozmiary guzów oraz ich szybszy wzrost wraz z liczniejszymi przerzutami do płuc. Badacze specjalnie wyselekcjonowali takie dawki fruktozy, które można porównać do zjadanej średnio każdego dnia przez przeciętnego obywatela Zachodu. Wynik wskazał, że cukier owocowy ma znaczący wpływ na rozwój komórek rakowych piersi. W tym samym czasie takie same guzki wykryto u jedynie 30 proc. badanych myszy, będących na normalnej diecie.

Tym samym naukowcy z Uniwersytetu w Teksasie dowiedli, iż spożywanie dużych ilości fruktozy w codziennej diecie zwiększa ryzyko zachorowania na raka płuc i piersi. Obalili również mit, iż cukier zawarty w miodzie czy owocach jest zdrowszy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.