Fakty dotyczące raka piersi

Nowotwór piersi to bardzo groźna choroba, która wykryta w zaawansowanym stadium można nawet doprowadzić do śmierci. To właśnie ten rodzaj nowotworu złośliwego najczęściej dotyka kobiety na całym świecie i tylko regularne badania profilaktyczne dają szanse na szybką diagnozę i skuteczne, mało inwazyjne leczenie. Ze względu na skąpe objawy i brak dolegliwości bólowych część kobiet bagatelizuje pierwsze sygnały choroby i zbyt późno zgłasza się do lekarza. Co należy robić, aby uniknąć raka piersi?

Po pierwsze mammografia – to badanie wykrywa raka nawet we wczesnym stadium i pozwala błyskawicznie wdrożyć leczenie. Bezpłatnie mammografię mogą wykonywać kobiety między 50 a 69 rokiem życia. Młodsze pacjentki powinny natomiast regularnie wykonywać samobadanie piersi oraz USG, aby sprawdzić czy nie ma żadnych niepokojących zmian. USG bądź mammografia wykonywana raz na dwa lata daje szanse uniknięcia rozwoju raka piersi, który każdy roku diagnozowany jest u niemal 20 tys. Polek. Niestety spory odsetek chorych umiera ze względu na brak możliwość zastosowania leczenia, gdy pojawią się przerzuty. Szansą na wyleczenie przy poważnym etapie choroby jest najczęściej już  tylko mastektomia chorej piersi. Najczęściej wykonuje się także amputację zdrowej piersi, gdyż ryzyko pojawienia się nowych komórek nowotworowych jest bardzo wysokie.

Brachyterapia

Niewłaściwa dieta i stres to czynniki sprzyjające nowotworom. Produkty zawierające dużą dawkę tłuszczów zwierzęcych oraz alkohol powodują zaburzenia hormonalne, co zwiększa ryzyko wystąpienia choroby. Ponadto nadmierne spożywanie napojów alkoholowych mocno obciąża wątrobę, która nie jest w stanie usuwać innych toksyn z naszego organizmu. Osłabiony organizm jest zdecydowanie bardziej narażony na nowotwór.

O swoje piersi muszą też dbać kobiety karmiące piersią, gdyż zmiany można łatwo pomylić z zastojem pokarmu, przez co wdrożenie leczenia nastąpi zbyt późno.

Mężczyźni niezwykle rzadko zapadają na nowotwory sutka (zaledwie 1 proc. nowotworów złośliwych u mężczyzn), ale także powinni zwracać uwagę na wszelkie nieprawidłowości w swoim ciele. Ponadto ten typ nowotworu może być konsekwencją chorób jąder, dlatego regularne badania są tak ważne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.