Europejski Kodeks Walki z Rakiem

Unia Europejska udziela odpowiedzi na wiele aspektów naszego życia, także tych dotyczących zdrowia. Parę lat temu ułożyła kodeks zachowań, dzięki któremu można ograniczyć ryzyko zachorowania na chorobę nowotworową. Co parę lat UE nieco modyfikuje tę listę sposobów na zapobieganie nowotworom. Jak zatem przedstawia się Europejski Kodeks Walki z Rakiem na rok 2015?

Europejski Kodeks Walki z Rakiem jest zbiorem 12 zasad dotyczących profilaktyki w walce z chorobami nowotworowymi. Dzielą się one na zalecenia odnoszące się do stylu życia (tzw. prewencja pierwotna) oraz na zagadnienia związane z wczesną diagnostyką populacyjną (tzw. prewencja wtórna).

Zapisy Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem stanowią podstawę strategii Programu Prewencji Pierwotnej Nowotworów, który jest elementem Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych, powołanym na mocy ustawy z dnia 1 lipca 2005 roku przez polskie Ministerstwo Zdrowia.

profilaktyka piersi

Zasady Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem mówią, że:

  • nie wolno palić oraz używać tytoniu pod inną postacią,
  • należy utrzymywać prawidłową masę ciała,
  • należy być aktywnym i ograniczać spędzaniu czasu na siedząco,
  • warto wspierać politykę miejsca pracy wolnego od dymu tytoniowego (podobnie jak we własnym domu),
  • trzeba przestrzegać zaleceń prawidłowego odżywiania (jeść dużo warzyw, owoców, ryb, produktów pełnoziarnistych, ograniczyć spożywanie soli, tłuszczów zwierzęcych, czerwonego mięsa i cukru, a także wysoko przetworzonych produktów),
  • warto ograniczyć alkohol,
  • warto zrezygnować z korzystania z solarium oraz unikać nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne,
  • należy chronić się przed działaniem substancji rakotwórczych w pracy,
  • warto dowiedzieć się, czy w naszym domu jesteśmy narażeni na promieniowanie radonem, a jeśli tak – to trzeba zmniejszyć jego poziom,
  • kobiety powinny karmić piersią swoje dzieci, gdyż to minimalizuje ryzyko zachorowania na nowotwory u matki, a powinny zrezygnować z hormonalnej terapii zastępczej, zwiększającej ryzyko potencjalnego zachorowania na raka,
  • należy szczepić swoje dzieci przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B oraz wirusowi brodawczaka ludzkiego HPV (dotyczy dziewcząt),
  • kobiety muszą brać udział w zorganizowanych programach badań przesiewowych w celu wczesnego wykrycia raka piersi, szyjki macicy i jelita grubego.

Jak powszechnie wiadomo: lepiej jest zapobiegać niż leczyć, stad właśnie pomysł Unii Europejskiej na stworzenie swoistego dekalogu prewencji wystąpienia raka. Powyższe zasady mają przekonać m.in. Polaków do zmiany trybu życia i podjęcia walki z zagrożeniem wystąpienia choroby nowotworowej.

Europejski Kodeks Walki z Rakiem jest uaktualniany co parę lat. Ma to na celu dostosowanie programu antynowotworowego do nowych wyzwań, stanu wiedzy o czynnikach ryzyka, leczeniu, a także profilaktyce złośliwych nowotworów na skalę europejską.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.