Dieta niskotłuszczowa w profilaktyce raka piersi

Właściwa dieta to klucz do zdrowia i długowieczności. Warto dbać o codzienne posiłki, pić dużo wody mineralne i aktywnie spędzać czas. Już wiele lat temu potwierdzono istotny wpływ naszego codziennego jadłospisu na występowanie poważnych chorób, w tym nowotworu. Jedząc określone produkty i ograniczające inne można silnie wspomóc profilaktykę m.in. raka piersi, na który każdego roku zapadają tysiące kobiet na całym świecie.

Czołowi amerykańscy badacze z American Institute for Cancer Research przedstawili raport informujący o zależnościach między złą dietą a zachorowaniem na raka. Szczególnie kobiety narażone na nowotwór piersi powinny przejść na niskotłuszczową dietę, która zmniejsza ryzyko śmierci na tę chorobę o ponad 20 proc. Dieta uboga w tłuszcze pozytywnie wpływa na kondygnację całego organizmu i pozwala zachować witalność na wiele lat. Spada prawdopodobieństwo wystąpienie cukrzycy, osteoporozy czy chorób układu krążenia. Dieta DASH (Dietary Approaches to Stopping Hypertension) opiera się przede wszystkim na nieprzetworzonych produktach. Spożywa się głównie pełnoziarniste pieczywo, kasze, rośliny strączkowe, chude mięso, ryby i nabiał. Wskazane są też orzechy oraz różne owoce i warzywa. Zakazane natomiast jest smażenie i solenie potraw.

Ważnym aspektem diety jest również zmniejszenie porcji o około 20 proc., by zmniejszyć ilość spożywanych tłuszczy. Umiar należy zachować w przypadku spożywania alkoholu, kawy i słodyczy. Pozytywnie wpłynie to na metabolizm i pozwoli zachować odpowiednią masę ciała. Konsekwencja w diecie pozwoli uchronić się przed nowotworem piersi oraz otyłością. Takie wnioski wysnuli lekarze z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles obserwując przez dwadzieścia lat grupę badanych kobiet w wieku 50-79 lat. Mniej tłuszczu w codziennych posiłkach gwarantowało lepsze samopoczucie i zadowalające wyniki badań oraz brak komórek rakowych. Niskotłuszczowa dieta pozwalała cieszyć się zdrowiem i zmniejsza ryzyka wystąpienia raka piersi, szczególnie kobiet w grupie podwyższonego ryzyka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.