Braster Tester ułatwi wykrywanie zmian patologicznych w piersiach

Czy życie nie byłoby prostsze, gdyby każda z nas zamiast stać w kolejkach w przychodni czy szpitalu w celu zbadania swoich piersi, mogła zrobić to sama w domu? Prawdopodobnie już w przyszłym roku będzie to całkiem możliwe.

Wszystko za sprawą innowacyjnego urządzenia, opracowanego i opatentowanego przez polskich naukowców zwanego BRASTER Tester. Już dziś określane jest pierwszym na świecie urządzeniem, które zwiększy możliwość wykrycia nowotworu piersi już na bardzo wczesnym etapie.

Nowotwór piersi jest niemal najczęstszym nowotworem dotykającym kobiety na całym świecie. Stanowi on nie lada problem i wyzwanie dla współczesnej onkologii, głównie ze względu na jego późne wykrywanie. Niestety wciąż za mało kobiet regularnie wykonuje na sobie badania palpacyjne, poddaje się badaniom profilaktycznym oraz zgłasza do lekarza w przypadku odkrycia niepokojących objawów.

BRASTER

 

Istnieje wiele technik diagnostycznych piersi, z których najbardziej znanym jest mammografia. Wykonuje się też ultrasonografię, zalecaną dla młodych kobiet i rezonans magnetyczny piersi. Obecnie trwają przygotowania do wypuszczenia początkowo na polski, a następnie na światowy rynek nowego urządzenia, może okazać się przełomowe, przynosząc rewolucję w diagnostyce, samokontroli oraz wczesnym wykrywaniu zmian nowotworowych w piersiach. Ma to nastąpić już w drugiej połowie 2016 roku za sprawą współpracy polskich naukowców ze spółką BRASTER S.A., jedyną firmą na globie posiadającą technologię produkcji matryc ciekłokrystalicznych. Nowy przyrząd ma służyć do samodzielnego wykrywania zmian patologicznych w piersiach, dzięki wykorzystaniu wyżej wymienionych matryc. Zanim to jednak nastąpi spółka musi m.in. dokończyć rozpoczęte działania obserwacyjne na pacjentkach, a także zbudować linię produkcyjną matryc ciekłokrystalicznych.

Medyczny tester termograficzny Braster ma zaowocować nowoczesną, wczesną diagnostyką raka piersi i stanowić narzędzie diagnostyczne, komplementarne wobec mammografii oraz ultrasonografii.

Urządzenie Braster Tester zbudowano z matryc, pokrytych unikatową mieszaniną ciekłokrystaliczną. Kiedy kobieta przyłoży tego rodzaju matrycę do badanej powierzchni piersi, będzie mogła zobaczyć barwny obraz rozkładu temperatury ukazany w układzie trzech barw: zielonej, czerwonej i niebieskiej. Dzięki termografii kontaktowej uzyska się tzw. „efekt dermotermiczny”, gdyż komórki nowotworowe mają wyższe tempo metabolizmu od zdrowych, tworząc gęstą sieć naczyń włosowatych. Powstające ogniska podwyższonej temperatury rejestrowane są jako tzw. marker termiczny zmiany nowotworowej, odznaczając się jako wyraźne barwne obszary. Efektem działań tego niewielkiego, ergonomicznego aparatu ma być zdjęcie, które po przeprowadzonej samokontroli zostanie przesłane do bazy danych firmy Braster, gdzie za pomocą unikalnego algorytmu dokonana zostanie automatyczna interpretacja badań.

Cena testera nie jest jeszcze znana, choć mówi się, że w naszym kraju będzie ona niższa niż na rynkach zachodnich.

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.