Biopsja igłowa piersi

Badań, które mogą sugerować wystąpienie nowotworu, jest kilka rodzajów. Ostatecznym potwierdzeniem choroby jest biopsja. Po jej wykonaniu pacjentka otrzymuje ostateczną diagnozę. Nie musi ona oznaczać wyroku śmierci, ponieważ wcześnie wykryte zmiany na piersi mogą mieć łagodny charakter, a to daje szanse na pełen powrót do zdrowia.

Wyróżnia się dwa rodzaje biopsji – igłową oraz chirurgiczną. Metodą mniej inwazyjną będzie biopsja igłowa. Ten typ badania sprawdza się w przypadku łatwo dostępnych guzków, kiedy dostęp do tkanki nie jest w żaden sposób utrudniony. Biopsję igłową dzieli się jeszcze na:

  1. cienkoigłową,
  2. gruboigłową.

Biopsja igłowa piersi

Na czym polega biopsja piersi?

Pierwszy typ pobiera tylko niewielki wycinek tkanki przy jak najmniejszym wpływie na organizm pacjentki. Do badania stosowana jest strzykawka z cienką igłą, która przypomina tę do pobierania krwi. Lekarz bezpośrednio nakłuwa guzek, wyczuwając go pod palcami. Pobiera określoną ilość komórek, potrzebnych by uzyskać wyniki. Samo badanie zajmuje około kilku minut i najczęściej przeprowadza się je w gabinecie lekarskim. Niepotrzebne jest w tym wypadku znieczulenie czy szwy. Biopsja cienkoigłowa wykonywana jest głównie przy torbielach, które po uśnięciu płynu, znikają. Jednak, kiedy podczas pobierania, w guzie odkryje się mniej płyną substancję, trafia ona do analizy. Wadą tej metody jest stosunkowe częste niszczenie pobranych tkanek, co może wpłynąć na wyniki badania.

Z tego powodu zdecydowanie częściej lekarze decydują się przeprowadzić biopsję gruboigłową. Bardziej inwazyjna metoda, ale o większej pewności, pozwoli natomiast w razie potrzeby, rozpocząć leczenie. Zabieg pobrania tkanek może być wykonany w szpitalu lub gabinecie lekarskim. Lekarz za pomocą specjalnej igły nacina skórę i po wykryciu guzka pobiera potrzebą tkankę. Komórek do badań jest więcej niż przy biopsji cienkoigłowej, co zmniejsza prawdopodobieństwo pomyłki przy wynikach badań. Biopsja gruboigłowa nie sprawdza się w przypadku małych guzków lub tych położnych tuż przy płucach.  Pacjentka zostaje miejscowo znieczulona, pierś po biopsji jest obolała i sina. Lekki ból może utrzymywać się dwa dni. Zniwelować go można zażywając standardowe leki przeciwbólowe.

Tagi:

Jedna odpowiedź do “Biopsja igłowa piersi”

  1. mneli mi narządy rodne oraz jajniki i węzły chłonne ;miałam też nmam tę climare chormony orbiele na piersi niby od tego że bioraświetlania i kobalt . teraz po 20 latach mam torbiele na piersi boję się proszę o odp;biopsie też miałam niby dobry wynik , ale biorę dalej chormony ;a jak się okaże że wróci znowu rak?>>>

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.