Bielizna a zdrowie piersi

Dziś mało która z nas wyobraża sobie życie bez biustonosza. Ten element bielizny potrafi nie tylko uwypuklić, powiększyć nasze atuty, ale również dobrze podtrzymać nasze piersi podczas np. zawodów sportowych czy ćwiczeń. Dobrze dobrany biustonosz ma znaczny wpływ nie tylko na wygląd piersi, ale też zmniejsza ryzyko zmian chorobowych. Jak dokładnie ten typ bielizny wpływa na zdrowie naszych piersi?

Niestety aż 80% Polek nosi źle dobrane staniki. Za duże bądź za małe miseczki, wpijające się w ciało ramiączka od biustonosza mogą zaowocować siniakami, otarciami, bólem karku, pleców, ramion, itp. Najbardziej szkodliwymi dla zdrowia konsekwencjami noszenia źle dopasowanego biustonosza są zgrubienia, guzki, a także stany zapalne w okolicach piersi.

Biustonosz a zdrowie piersi

Ciągłe wbijanie się fiszbin w piersi bądź „przecinanie” się lub spłaszczanie biustu powoduje obrzęki, bolesność oraz bezustanny mechaniczny ucisk przez co zaburza się układ krążenia krwi i układ limfatyczny. Skutkuje to utrudnieniami w odpływie chłonki z gruczołu piersiowego do okolicznych węzłów chłonnych, zazwyczaj pachowych. Jeśli w piersiach oraz przylegających do nich gruczołach pachowych pojawi się stan zapalny, może to doprowadzić nawet do pojawienia się ropnia wymagającego interwencji chirurga.

Większość z nas nie zdaje sobie sprawy, jakie szkody dla zdrowia może wyrządzać nieodpowiednio dobrana bielizna. Źle dopasowany stanik deformuje piersi, powoduje zmiany skórne i niedotlenienie biustu, a z czasem zmniejsza jędrności oraz tworzy rozstępy. Dlatego też o wygląd biustu panie powinny dbać nie tylko ze względów estetycznych, ale także zdrowotnych. Odpowiedni dobór bielizny powinien być priorytetem przede wszystkim dla matek karmiących, gdyż ich biust staje się jeszcze większy i cięższy niż przed ciążą. Zły stanik może doprowadzić do utraty jędrności piersi, zastoju pokarmu w przewodach oraz zatokach mlecznych, które w konsekwencji wywołują torbiele mleczne i bolesne stany zapalne.

Warto poddawać się badaniom u tzw. brafitterek, czyli sprzedawczyń bielizny, które dokładnie wymierzą, jaki rozmiar biustonosza powinnyśmy nosić. Tego rodzaju ekspert w indywidualnym doborze bielizny przekaże nam wiedzę nie tylko dotyczącą kondycji czy rozmiaru piersi, ale również pokaże jak prawidłowo zakładać stanik oraz jak pielęgnować biustonosz, żeby jak najdłużej pozostał w dobrej formie. Biustonosz powinien być niczym druga skóra. Jednak jego odpowiedni dobór nie jest łatwą sprawą, stąd duża w tym rola wymienionych wyżej braffiterek. Dzięki nim można perfekcyjnie dopasować stanik do biustu, zapewniając mu tym samym dobrą kondycję oraz zdrowie.

Jedna odpowiedź do “Bielizna a zdrowie piersi”

  1. oksi pisze:

    Witam,
    W takim razie jak znalezc odpowiedni biustonosz ?
    Ja mam dosc obfite piersi i chciabym aby moj biustonosz byl wygodny,zdrowotny a takze dobrze podtrzymywal piersi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.