Anastrozol pomaga zapobiegać rakowi piersi

Poszukiwanie nowych metod leczenia raka to cel naukowców na całym świecie. Najnowsze wyniki badań, jakie przedstawiono w branżowym czasopiśmie Lancet, wskazują na anastrozol jako substancję, która pozwoli skutecznie walczyć z rakiem piersi.

Anastrozol jest lekiem z grupy niesteroidowych inhibitorów aromatazy i zmniejsza ryzyko wystąpienia oraz rozprzestrzeniania się choroby nowotworowej. Dzięki temu odkryciu istnieje większa szansa na wyleczenie większej grupy kobiet, które co roku zapadają na groźny nowotwór.

Zinkevych/bigstockphoto.com

Anastrozol powoduje zmniejszenie produkcji estronu i estradiolu z androstendionu oraz testosteronu, co prowadzi do zmniejszenie stężenia estrogenów w surowicy. Do tej pory lek podawany był tylko w paliatywnym leczeniu raka piersi. Jednak jego właściwości mogą okazać się niezwykle korzystne w pierwszej fazie choroby, gdzie można jeszcze uzyskać lepsze wyniki i wyleczenie. Przez niemal 10 lat sprawdzano, w jaki sposób wpływa profilaktyczne podawanie anastrozolu. W latach 2003-2012 podawany był grupie zdrowych kobiet, u których stwierdzono bardzo wysokie ryzyko wystąpienia raka piersi. Druga grupa kobiet otrzymywała w tym samym czasie placebo. Po pięciu latach stwierdzono, że ryzyko rozwoju raka piersi u kobiet przyjmujących anastrozol zmniejszyło się aż o 61 procent.

W grudniu 2019 roku na łamach prestiżowego czasopisma Lancet opublikowano równie obiecujący raport. Przedstawiono skuteczność stosowania anastrozolu, ponieważ nawet po zakończeniu kuracji dało się zauważyć, że wskaźnik zachorowań był niższy niemal o połowę w porównaniu z grupą kobiet, która nie przyjmowała tego leku. Co ważne, nie są zauważalne żadne skutki uboczne kuracji, dlatego taki wyniki badań dają wielką nadzieję dla wielu kobiet.

Każdego roku na nowotwór piersi umierają tysięcy kobiet. Tylko wykrycie choroby w początkowym stadium pozwala na skuteczne leczenie, dlatego należy dbać o profilaktykę, wykonywać cykliczne badania, a także utrzymywać odpowiednią wagę, uprawiać sport oraz ograniczyć spożycie alkoholu, gdyż przyczynia się to wystąpienia choroby.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.