Alkohol podwyższa ryzyko raka piersi

Alkohol w dużej ilości szkodzi zdrowiu. Osłabia prace narządów wewnętrznych i prowadzi do uzależnienia. Ten fakt znany jest powszechnie. Jednak najnowsze badania wskazują, że nadmierne spożywanie alkoholu może prowadzić również do zwiększenia ryzyka zachorowania na raka piersi.Wynika to z niewłaściwego metabolizmu estrogenów w wątrobie.

Nowotwór piersi to nieustannie bardzo poważne zagrożenie dla kobiet. Późno wykryty prowadzi do śmierci, dlatego konieczna jest odpowiednia profilaktyka i zdrowy tryb życia. Właściwa praca wszystkich narządów minimalizuje ryzyko wystąpienia tej poważnej choroby.

lofoto/bigstockphoto.com

Amerykańskie badania wskazały, że kobiety regularnie pijące alkohol o nawet 30 proc. bardziej są narażone na nowotwór piersi w porównaniu z tymi, które w ogóle nie piją alkoholu. Największe ryzyko choroby dotyczy młodszych kobiet, które jeszcze nie mają dzieci. Kobiety, które urodziły i karmiły piersią znajdują się w grupie znacznie mniejszego ryzyka. Natomiast w przypadku kobiet przez 30. rokiem życia istotnym czynnikiem, który wpływa na prawdopodobieństwo zachorowania, jest również forma picia procentowych trunków. Zdecydowanie gorsze jest jednorazowe, np. weekendowe wypijanie większej ilości alkoholu. Badania są kontynuowanie, aby dokładnie przeanalizować zależność wypitych napojów alkoholowych do zachorowań na raka piersi. Nawet 4 lampki wina w tygodniu mogą zwiększyć prawdopodobieństwo wystąpienia tej poważnej choroby.

Neutralizacja alkoholu odbywa się w wątrobie. Ten sam organ rozkłada również estrogen. W sytuacji, gdy kobieta spożywa za dużo alkoholu, estrogen nie zostaje odpowiednio zmetabolizowany, przez co więcej znajduje się go we krwi. Ta sytuacja sprzyja rozwojowi komórek nowotworowych.  Zależność pomiędzy poziomem hormonów a zachorowaniem na nowotwór piersi jest potwierdzona. Dlatego też wszelkie zaburzenia hormonalne bezpośrednio wpływają na większe ryzyko choroby. Ponadto przy częstym spożywaniu alkoholu rozwoju nowotworu w drugiej piersi drastycznie się podnosi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.