Wyczułaś guzek w piersi? Sprawdź, co robić

Zdrowie kobiety wymaga comiesięcznego samobadania w okolicach piersi. Jeśli wyczujesz u siebie guzek w piersi, nie wolno Ci panikować czy odwlekać w czasie wizyty u lekarza. Strach będzie na pewno Twoją pierwszą reakcją, ale spróbuj go opanować.

Zdrowy rozsądek powinien nakazać Ci jak najszybciej odwiedzić lekarza, który rozwieje Twoje wszelkie wątpliwości, a w przypadku faktycznego wykrycia raka – pozwoli zwiększyć szanse na całkowity powrót do zdrowia. Jak wynika z badań – ogromna część wykrytych przy samobadaniu piersi guzków jest zmianą łagodną, niezłośliwą. Oczywiście może to stwierdzić tylko lekarz, na podstawie wykonanych badań.

Co robić, gdy wyczujesz guzek w piersi

fot. Kotin/bigstockphoto.com

Nieprawidłowości w postaci guzków mogą występować u kobiet w różnym wieku, choć najczęściej spotyka się je u młodych pań, do 30 roku życia. Są one związane ze zmianami hormonalnymi, które zachodzą w organizmie kobiety i powstają głównie w tkance gruczołowej. Podczas całego cyklu menstruacyjnego piersi nieustannie zmieniają się, a dziewczyna, która regularnie, co miesiąc, bada swój biust może te zmiany w postaci guzków, zgrubień z łatwością zaobserwować. Kiedy panie przekroczą trzydziestkę stopniowo zmniejsza im się ilość gruczołów w piersiach, zaś zwiększa ilość komórek tłuszczowych. Natomiast po menopauzie tkanka gruczołowa piersi powoli zanika i w organizmie kobiety spada poziom żeńskich hormonów, zaś tego rodzaju łagodne zmiany zwykle już się nie tworzą.

Są trzy rodzaje łagodnych guzków, powstających na różnych etapach życia kobiety:

  • włókniakogruczolaki (12% wszystkich wyczuwalnych dotykiem guzków), których wykrycie potwierdza się badaniem USG, mammografią lub biopsją cienkoigłową; zwykle pojawiają się u nastolatek i u pań przed trzydziestką,
  • torbiele, którym czasem towarzyszy ból w okolicach pachy; powstają po 30 roku życia; wykrywa się je dzięki USG piersi oraz biopsją cienkoigłową, która wyklucza lub potwierdza obecność komórek rakowych; zazwyczaj nie wycina się ich, tylko ewentualnie odsysa znajdujący się w nich płyn,
  • mastopatia, zwana też torbielowato-włóknistym zwyrodnieniem bądź guzkowatością piersi, która objawia się bólem pojawiającym się zwykle na tydzień przed krwawieniem miesięcznym; przyczyną tego schorzenia, polegającego na istnieniu w obu piersiach sporej liczby guzków z tkanki łącznej są zaburzenia hormonalne (nadprodukcja estrogenów); wykrywa się je podobnie jak wyżej wymienione zmiany.

Przed miesiączką u każdej kobiety maleje ilość progesteronu, a rośnie estrogenów. Duża nierównowaga hormonalna silnie wpływa na piersi, powodując m.in. zgrubienia i guzki. Najczęściej są to zmiany łagodne, jednak zawsze należy zrobić badania, wykluczające lub potwierdzające nowotworowy charakter tych zmian. 8 na 10 przypadków kobiet, które wykryją u siebie guzek w piersi są diagnozowane jako włókniakogruczolaki lub torbielki.

Dokładniejszych informacji dostarczy Ci USG, mammografia (u kobiet po 35 r.ż.) i biopsja, czyli pobranie komórek z wykrytej zmiany oraz zbadanie ich pod mikroskopem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.