Tumorektomia

Nowotwór piersi to jedna z najpoważniejszych chorób kobiecych w XXI wieku. Mimo rozwoju medycyny nie ma stuprocentowej gwarancji na wyleczenie. Na rak piersi co roku umierają tysiące kobiet, u których zbyt późno wykryto chorobę. Diagnoza nie oznacza jednak wyroku śmierci. Zaangażowanie w walkę z nowotworem oraz poddanie się najlepszym w opinii specjalisty zabiegom, może uratować życie i umożliwić powrót do pełni sił. Najczęściej wykonywanym zabiegiem w przypadku raka piersi jest mastektomia. Całkowita amputacja piersi nie zawsze jest konieczna. Operacja oszczędzająca jak tumorektomia także może być skuteczna. Warto zatem dokładniej przyjrzeć się tej metodzie walki z nowotworem piersi.

Tumorektomia

Profilaktyka w kwestii raka piersi to coraz częściej poruszany temat. Dzięki temu duże grono społeczeństwa ma szanse dowiedzieć się o różnych opcjach walki z chorobą. Ostatnio na czasie jest leczenie oszczędzające, w skrócie BCT – Breast Conserving Treatment. Metoda ta opiera się na uśnięciu przede wszystkim tkanek nowotworowych, a oszczędzeniu zdrowych komórek oraz wycięcie najbliższych węzłów chłonnych pachy. Chirurg likwiduje guz oraz skórę. Dla bezpieczeństwa usuwa się najczęściej jeszcze dwa-cztery centymetry zdrowych tkanek, które poddaje się następnie badaniu na obecności komórek rakowych.

Podstawowym celem tumorektomii jest zatrzymanie rozwoju choroby nowotworowej tylko do jednego miejsca w organizmie. Co równie ważne, zabieg pozwala zachować naturalny wygląd sutka. W sytuacji, gdy po badaniach teoretycznie zdrowe tkanki okażą się zakażone, wykonuje się mastektomię. Ponadto wycięty guz sprawdzany jest również pod kątem obecności estrogenowych i progesteronowych receptorów. Badania te są ważne, szczególnie gdy w przyszłości niezbędna będzie kuracja hormonalna. Pamiętać należy również, że każde leczenie oszczędzające wymaga radioterapii uzupełniającej. Oznacza to, że terapia jest czasochłonna i bardzo męcząca, ale może okazać się skuteczna, przy oszczędzeniu piersi.

Zabieg daje możliwość wyleczenia przy jednoczesnych korzyściach estetycznych, dlatego też wzrasta jego popularność. Niemniej operacja nie daje gwarancji całkowitego powodzenia. Zabieg tumorektomii przeznaczony jest dla kobiet, u których zdiagnozowano raka sutka we wczesnym stadium oraz bez przerzutów do węzłów chłonnych. Bezwzględnym przeciwwskazaniem do operacji jest ciąża oraz nawrót raka po wcześniejszym leczeniu oszczędzającym. Po operacji konieczna jest kilkudniowa rekonwalescencja. Pacjentka w szpitalu pozostaje przynajmniej cztery dni. Po zabiegu pozostaje niewielka blizna, jednak wygląd piersi nie ulega zmianie. Leczenie oszczędzające nie daje stuprocentowej gwarancji, dlatego też po zagojeniu się ran, pacjentka codziennie poddawana jest radioterapii. Naświetlana jest wyłączenie zoperowana pierś. Ma to podnieść skuteczność tego zabiegu.

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.