Stężenie arsenu a ryzyko raka

Jak donosi Pulsmedycyny.pl im wyższe stężenie arsenu w organizmie, tym wyższe ryzyko zachorowania na raka przez kobiety. Sytuacja jest tym poważniejsza, że aż 75% Polek jest zatrutych arsenem. Skąd się bierze ten pierwiastek, jak zbadać czy mamy go w organizmie w nadmiarze oraz jak zapobiegać nadmiernej ekspozycji na arsen? Podpowiadamy.

Prof. dr hab. nauk medycznych Jan Lubiński w rozmowie z portalem Puls Medycyny przedstawił wyniki swoich najnowszych badań, które wyjaśniają korelację pomiędzy stężeniem arsenu w organizmie a ryzykiem zachorowania na raka. Zostały one opublikowane w „International Journal of Cancer” i dowodzą, że nawet niskie stężenie tego pierwiastka (mieszczące się w normach medycznych) nie jest bezpieczne.

Palanie a rak piersi

Badania nad związkiem stężenia arsenu a zachorowaniem na raka u kobiet

Badanie zostało przeprowadzone na grupie 1 700 kobiet, które przekroczyły 40 lat życia. Proces badawczy trwał 4 lata. Na początku wszystkie badane były zdrowe, natomiast później rozwinęło się u nich ponad 100 złośliwych nowotworów. Winne jest właśnie stężenie arsenu, które podnosi prawdopodobieństwo zachorowania. 60% przypadków wśród badanych to rak piersi, a pozostałe 40% to innego rodzaju nowotwory.

Skąd się bierze arsen w organizmie?

Arsen dostarczamy do swoich organizmów oczywiście za pomocą diety. Jego źródłem są najczęściej ryby, owoce morza i ryż. Nie oznacza to jednak, że te produkty należy usunąć ze swojego sposobu odżywania, bo przynoszą one także wiele korzyści. Trzeba jednak zachować umiar.

Szkody dla naszego zdrowia nie przyniesie jednak wyeliminowanie z diety owoców i warzyw, nafaszerowanych pestycydami. To również one zwiększają stężenie arsenu w organizmie. Dlatego warto postawić na żywność ekologiczną.

75% Polek zatrutych arsenem

Jak wynika z badań prof. Lubińskiego, aż 75% Polek ma zbyt wysokie stężenie arsenu. Dobrze jednak, że problem został tak wcześnie zidentyfikowany. Przeprowadzone badania pokazują jednak, że kilka miesięcy stosowania diety ubogiej w arsen sprawia, że jego stężenie spada nawet o połowę.

Jak zapobiegać zbyt wysokiemu stężeniu arsenu?

Do tej pory najczęściej stosowane były badania poziomu arsenu w moczu. Jednak skuteczniejsze według zespołu badawczego prof. Lubińskiego jest poziom tego pierwiastka we krwi. Jeśli już wiemy, czy mamy się czego obawiać, to wtedy najlepiej pod kontrolą lekarza zastosować dietę niskoarsenową, czyli ograniczyć ryż, ryby i owoce morza i zupełnie przestawić się na ekologiczne owoce i warzywa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.