Rekonstrukcje piersi z komórek macierzystych

Komórki macierzyste są hitem w dobie dzisiejszej medycyny i wciąż odkrywamy ich coraz to nowsze zastosowanie. Używa się ich m.in. do leczenia choroby Alzheimera, padaczki, mózgowego porażenia dziecięcego, niewydolności serca, dystrofii mięśniowej czy marskości wątroby. Dają one szansę na nowe możliwości w zakresie rekonstrukcji mózgu po udarze, serca po zawale jak również leczenia kości. Jednym z najnowszych zastosowań komórek macierzystych jest wykorzystanie ich w operacji rekonstrukcji biustu u kobiet, którym amputowano piersi z powodu choroby nowotworowej.

Po raz pierwszy w Polsce użyto tej nowoczesnej techniki rekonstrukcji piersi po mastektomii w 2010 roku w Gdańsku. Dwa lata później rozpoczęło swoje działanie stowarzyszenie Europejskie Centrum Biotechnologii, które to dzięki wprowadzeniu w naszym kraju nowoczesnej metody leczenia komórkami macierzystymi zrewolucjonizowało metodę protezowania piersi u kobiet po mastektomii.

Naked body, isolated, white background

Jak przeprowadza się zabieg rekonstrukcji?

Tego rodzaju zabieg wymaga pobrania próbki komórek z tkanki tłuszczowej pacjentki z okolicy ud bądź brzucha. Po czym próbka ta zostaje umieszczona w specjalnym aparacie, który wiruje komórki i stwarza warunki sprzyjające ich wzrostowi oraz podziałom, co trwa nie więcej niż 2 godziny. W urządzeniu oprócz komórek macierzystych umieszcza się również komórki regeneracyjne wraz ze specjalnym enzymem. Otrzymany materiał wszczepia się pacjentce jeszcze podczas tego samego zabiegu co amputacja. Główny cel tego zabiegu to odtworzenie tkanki podskórnej. Ta nowa metoda rekonstrukcji piersi, do której wykorzystuje jedynie materiał pobrany z ciała pacjentki pozwala na zrezygnowanie z wkładek silikonowych oraz ekspanderów, co też zmniejsza m.in. ryzyko odrzucenia implantu przez organizm.

Zalety komórek macierzystych

Komórki macierzyste posiadają dwie ogromne zalety. Potrafią one bowiem dzielić się w nieskończoność oraz różnicować do różnych typów komórek, dzięki czemu z tej samej komórki można uzyskać materiał, który służy całkowitemu wyleczeniu niezwiązanych ze sobą chorób. Posiadają one zatem zdolność przekształcania się w komórki narządów i różnych tkanek.

Komórki macierzyste pozyskiwane są albo z komórek embrionalnych, pobieranych z kilkudniowego embrionu (mają najszersze spektrum zastosowania ze względu na to, że mogą przekształcić się w każdy typ komórek), albo z komórek somatycznych występujących już w dorosłych organizmach (pozyskiwanych najczęściej z tkanki tłuszczowej).

Ta nowa technika rekonstrukcji biustu daje nadzieję pacjentkom po chorobie nowotworowej na odzyskanie nie tylko amputowanych piersi, ale także wiary w siebie i własną kobiecość. Niestety wciąż trwają negocjacje z NFZ o refundację tego rodzaju zabiegu, który obecnie kosztuje 20 000 zł.

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.