Rak piersi u mężczyzn

Choć najczęściej na tego typu nowotwór chorują kobiety, to rak piersi jest równie niebezpieczny dla mężczyzn. Choroba ta u panów pojawia się znacznie rzadziej, bo stanowi około 1% wszystkich nowotworów złośliwych piersi i mniej niż 1% nowotworów złośliwych u mężczyzn. Jednak z racji tego, że w przypadku mężczyzn raka piersi najczęściej diagnozuje się w późnym stadium rozwoju, to według danych umiera na niego o 19% więcej zdiagnozowanych panów niż kobiet.

Kto najbardziej narażony?

Mimo postępu medycyny, niestety nadal nie są znane przyczyny zachorowań na raka piersi u mężczyzn. Istnieje jednak kilka zdefiniowanych już czynników zwiększających ryzyko jego wystąpienia. Wśród nich wymienić można wiek, ponieważ częściej na tego typu raka chorują starsi, zazwyczaj po 60. roku życia. Bardziej narażeni są też mężczyźni obciążeni genetycznie, z rodzinną historią nowotworu piersi, chorujący na raka jelita grubego czy prostaty. Czynnikiem zwiększającym ryzyko zachorowania są również zmiany hormonalne, w szczególności wysokie stężenie estrogenów przy niskim stężeniu testosteronu. Takie wahania hormonów pojawić się mogą przy zaburzeniach pracy wątroby lub w wyniku przyjmowania leków hormonalnych, np. podczas leczenia raka prostaty. Zagrożenie podnoszą również choroby jąder, ich urazy mechaniczne, otyłość, nadużywanie alkoholu oraz czynniki środowiskowe, jak chociażby praca w wysokiej temperaturze.

Najczęściej pojawia się guzek

Najbardziej typowym objawem tej choroby jest niebolesny guzek zlokalizowany najczęściej za brodawką sutka. Może się on pojawić również w górno-bocznej części piersi, w tym miejscu występuje jednak znacznie rzadziej. Inne objawy raka piersi u mężczyzn to wklęsła brodawka, zmiany skórne w okolicy piersi, bezbarwna lub krwista wydzielina z brodawki sutka.

Diagnostyka i przebieg leczenia

W przypadku wystąpienia podejrzenia raka piersi, lekarz zleca mammografię lub USG piersi, które pokaże ewentualne zmiany w tkance piersi. Pacjent może również zostać skierowany na biopsję, podczas której pobiera się od niego komórki piersi lub płyn z torbieli do badania mikroskopowego. W przypadku potwierdzenia choroby, podobnie jak w przypadku raka piersi u kobiet, podstawową część leczenia stanowi leczenie chirurgiczne. Różnica jest natomiast taka, że leczenie oszczędzające pierś jest stosowane znacznie rzadziej niż w przypadku kobiet. Najczęściej usuwa się gruczoł piersiowy razem z węzłami chłonnymi pachy. Oprócz zabiegu chirurgicznego, stosuje się także radioterapię, terapię hormonalną i chemioterapię.

Najważniejsza jest obserwacja swojego ciała

Szanse na wyleczenie znacznie zwiększa wczesna diagnoza choroby, dlatego tak ważne jest regularne samobadanie piersi. Nie jest ono skomplikowane, polega na sprawdzeniu, czy w okolicach sutków i dołu pachowego pojawiają się jakiekolwiek niepokojące zmiany skórne lub guzki. W profilaktyce raka piersi niebagatelne znaczenie ma również styl życia. Zdrowe odżywianie, ograniczenie spożycia alkoholu, rzucenie palenia i aktywność fizyczna to czynniki, które mogą zmniejszać ryzyko rozwoju tej choroby.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.