Radioterapia

Leczenie raka piersi może odbywać się wielotorowo. Jednym ze sposób jest radioterapia. Za pomocą promieniowania niszczone są komórki nowotworowe. Następuje też blokada ich dalszego wzrastania oraz dzielenia się. Naświetla się całą pierś oraz węzły chłonne, by dotrzeć do wszystkich zainfekowanych komórek, ale jak w najmniejszym stopniu niszczyć te zdrowe. Radioterapia zalecana jest w początkowym stadium choroby oraz po wykonaniu mastektomii, by zmniejszyć ryzyko nawrotu raka.

Radioterapią zwalcza się nie tylko komórki rakowe, ale również uśmierza dolegliwości bólowe, kiedy mamy do czynienia z zaawansowanym nowotworem. Poza tym zmniejsza krwawienia i minimalizuje dyskomfort neurologiczny.

Radioterapia w leczeniu raka piersi

 

Na czym polega radioterapia?

Radioterapia polega na emitowania na chorą tkankę wiązki promieniowania jonizującego, w ten sposób tworzą się w komórkach wolne rodniki. Promieniowanie niszczy komórki oraz jądra komórkowe. Obecnie nie wykorzystuje się już promieni RTG, radu czy kobaltu, preferowane są tzw. przyspieszacze liniowe. Powstające toksyny radiacyjne mają za zadanie zniszczyć białka, z których składa się komórka. Niszczone są zarówno zdrowie jak i chore, ale zdrowe przed kolejną sesją terapeutyczną są w stanie zregenerować się. Cykliczne powtarzanie zabiegu całkowicie likwiduje komórki nowotworowe.

Radioterapia przeprowadzana jest w specjalnym pomieszczeniu. Leczenie odbywa się cyklami naświetlania, które najczęściej wykonuje się codziennie przez określony czas. Pacjent, by zminimalizować jego ruch podczas promieniowania, zostaje wyposażony w tzw. maskę lub inne urządzenie. Ma to też na celu ochronę przed niepotrzebnym naświetlaniem zdrowych tkanek. Zabieg jest bezbolesny, odbywa się bez jakiekolwiek kontaktu aparatury z chorym. Obszar leczenia zostaje oznaczony przez terapeutę, najczęściej są to niewielkie znaki. Nie należy ich zmazywać lub poprawić, dokonywać może tego wyłącznie specjalista.

 

Efekty radioterapii

Efektywność radioterapii zwiększa odpowiednia dieta. Zbilansowane posiłki zapewniają energię do walki z chorobą. Sama radioterapia może wywoływać skutki uboczne, jak zaczerwienienie skóry, spuchnięcie, wrażliwość na dotyk. Niewykluczone, że pacjentowi wypadną włosy. Zależne jest to od dawki promieniowania. Po zakończeniu leczenia wszelkie zmiany powinny zanikać, brak poprawy stanu zdrowia należy skonsultować z lekarzem. Istotna jest także pielęgnacja naświetlanych miejsc oraz unikanie drażniących kosmetyków czy tkanin.

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.