Praca w nocy zwiększa ryzyko raka piersi

Rak piersi to bardzo poważna choroba, która każdego roku dotyka tysiące kobiet na całym świecie. Wiele z nich umiera ze względu na zbyt późno wykrytego guza. Najnowsze badania wskazują, że przyczyną pojawienia się nowotworu może być nocny tryb pracy. Zarywanie nocy zdaniem zagranicznych badaczy zwiększa prawdopodobieństwo rozwoju raka piersi.

Na tę groźną chorobę szczególnie narażone są kobiety po 40. roku życia, przed menopauzą. Nocne zmiany negatywnie odbijają się na ich zdrowiu. Naukowcy zauważyli tendencję wzrostu zachorowalności w przypadku kobiet, które przed wiele lat pracowały nocami. Do udziału w badaniu wytypowano ponad 13 tys. uczestniczek z Kanady, Australii, Francji, Niemiec i Hiszpanii. Niemal połowa z nich miała zdiagnozowany nowotwór, a średnia wieku wynosiła 55-59 lat. Badanie opierało się na obserwacji i wywiadzie środowiskowym, w którym pytano o formę wykonywanej pracy oraz inne czynnika ryzyka raka piersi. Wyniki przeprowadzono testów zamieszczono w czasopiśmie „European Journal of Epidemiology”.

fizkes/bigstockphoto.com

Pojawienie się raka piersi ER-dodatniego (powiązanego z aktywnością receptorów estrogenowych) oraz HER2-dodatniego (związanego z receptorami genu HER-2) było częstsze, gdy kobiety regularnie pracowały na nocne zmiany. Rak występował najczęściej u kobiet, które w takim systemie przepracowały kilka lat. Ryzyko nowotworu zaczynało spadać dopiero po upływie dwóch lata od zmiany godzin wykonywania prac. Największy wzrost zachorowalności występował u kobiet, które pracowały ponad trzy noce w tygodniu przez ponad 10 godzin. W tej grupie przebadanych zachorowalność była wyższa o blisko 80 proc. Jednak nawet 3 godziny pracy pomiędzy północą a piątą rano już zwiększały o kilkanaście procent ryzyko pojawienia się nowotworu piersi.

Powodem takiego zjawiska może być zaburzenia rytmu dobowego, co może osłabiać organizm, oraz brak produkcji odpowiedniej ilości melatoniny, która chroni przed rozwojem nowotworu. Można zatem wnioskować, że kobiety wykonujące pracę zmianową albo taką, która wiąże się z nocnymi dyżurami, powinny przywiązywać szczególną wagę do badań profilaktycznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.