Otyłość a ryzyko rozwoju choroby nowotworowej

Otyłość to choroba cywilizacyjna, z którą zmaga się coraz więcej Polaków, a także ludzi na całym świecie. Osób otyłych przybywa, co ma związek przede wszystkim ze złym stylem życia i nieodpowiednią, bogatą w cukry i tłuszcze dietą. Zbyt wysoka może natomiast sprzyjać powstawaniu wielu chorób, w tym również nowotworowych.

Otyłość wpływa negatywnie na nasze zdrowie. Podwyższa ryzyko wystąpienia wielu chorób, w szczególności układu krążenia, ale także chorób stawów, kości, układu pokarmowego. Badania pokazują jednak, że tkanka tłuszczowa może również przyczynić się do powstania i rozwoju raka, w tym piersi, który jest jednym z najczęściej występujących odmian nowotworów u kobiet. Otyłość, jest po paleniu tytoniu, drugim czynnikiem przyczyniającym się do rozwoju chorób nowotworowych.

9dream studio/bigstockphoto.com

Szacunki mówią, że otyłość dotyczy obecnie 1/5 Polaków. Jest to jednostka chorobowa, objawiająca się nagromadzenia tkanki tłuszczowej, które prowadzi do upośledzenia funkcjonowania organizmu, zwiększając ryzyko zachorowalności, a tym samym śmierci, spowodowanych chorobami układu krążenia oraz nowotworami złośliwymi. Naukowcy na całym świecie zajmują się badaniem wpływu otyłości na ryzyko zachorowalności na raka, więc związek ten został szeroko zbadany i opisany w fachowej literaturze.
Specjalista onkologii klinicznej Europejskiego Centrum Zdrowia w Otwocku, lekarz med. Małgorzata Kuc-Rajca, podkreśla, że „Powstanie nowotworu jest wynikiem mutacji wrodzonych lub nabytych, wywołanych przez czynniki szkodliwe tzw. karcynogeny lub też jest dziełem przypadku. Ryzyko zachorowania na raka jest modyfikowane przez styl życia i środowisko. Badania jednoznacznie wskazują, że elementy codziennego życia – palenie papierosów, alkohol, otyłość, brak ruchu i zła dieta – są o wiele bardziej szkodliwe dla zdrowia i znacznie bardziej zwiększają ryzyko rozwoju raka niż zanieczyszczone środowisko czy chemikalia”.

Wyniki badań Międzynarodowej Agencji ds. Badań nad Rakiem pokazują również, że osoby otyłe są bardziej narażone na ryzyko wystąpienia chorób kardiologicznych i cukrzycy typu II, które wiąże się z rozwojem nowotworów. Ponadto liczne badania potwierdziły, że otyłość zwiększa ryzyko wystąpienia raka jelita grubego, gruczolakoraka przełyku i wpustu, raka pęcherzyka żółciowego i trzustki, raka wątroby, a także raka piersi.

Związek między otyłością a powstawaniem poszczególnych rodzajów nowotworów wynika z:

  • rak piersi, rak trzonu macicy – produkcji estrogenu, którego wysoki poziom sprzyja rozwojowi nowotworów,
  • rak wątroby, chłoniaki nieziarnicze, rak okrężnicy i pęcherza moczowego – zwiększonego poziomu insulinopodobnego czynnika wzrostu (IGF),
  • powstawania stresu oksydacyjnego i zaburzonej odpowiedzi immunologicznej.

Ryzyko wystąpienia raka piersi jest większe u kobiet otyłych, a dodatkowo rośnie po menopauzie. Ponadto u pacjentek takich pojawiają się problemy z diagnostyką, a także powikłania w trakcie leczenia, rośnie ryzyko przerzutów oraz powstawia guzów w drugiej piersi, obserwuje się również częstsze nawroty choroby.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.