Mastektomia – zabieg amputacji piersi

Mastektomią nazywamy zabieg amputacji piersi, w tkankach której wykryto komórki nowotworowe. Jest to chirurgiczne usunięcie piersi, jeśli rak zaatakował ponad 25 proc. narządu. Decyzję o konieczności przeprowadzenia mastektomii wydaje lekarz onkolog. Najczęściej jest to ostatnia możliwa opcja, dająca szanse wyzdrowienia, po niepowodzeniu mniej inwazyjnych metod.

 

Mastektomia - zabieg amputacji piersi

 

Zasady przeprowadzania mastektomii

Zbieg wykonywany jest przy znieczuleniu ogólnym. Ryzyko nawrotu raka, zwłaszcza złośliwego, jest duże, dlatego przy mastektomii usuwane są bardzo często także węzły chłonne. Decyzja o tym zapada podczas operacji, po zbadaniu tkanek i ocenianiu szans nawrotu choroby. Wówczas zabieg nazywany jest limfadenektomią. Oba zbiegi często wymagają pooperacyjnej rehabilitacji. Brak węzłów chłonnych znacząco zmniejsza zakres poruszania ręką, co trzeba wyćwiczyć. Natomiast brak piersi może wpłynąć na pojawienie się wad postawy, by do tego nie doszło należy wykonywać odpowiednią gimnastykę.

 

Aspekt psychologiczny mastektomii

Mastektomia trwa około dwóch godzin. Operacja może przedłużyć się ze względu na zabieg usunięcia węzłów chłonnych lub rekonstrukcji piersi. Pacjentka po operacji około tygodnia spędza w szpitalu, gdzie na bieżąco monitorowany jest jej stan. Kobieta nie może przez kilka dni po operacji brać kąpieli, dopuszczalne jest tylko mycie się mokrą gąbką. Przez kilkadziesiąt dni zakazany jest także jakikolwiek wysiłek fizyczny. Kobieta powinna także być objęta pomocą psychologiczną. Mastektomia ma silny wpływ na samopoczucie kobiety. Usuniecie atrybutu kobiecości może doprowadzić do przeświadczenia o utracie atrakcyjności, pojawiają się też obawy o niechęć partnera. Ponadto działa wiele specjalnych stowarzyszeń, które skupiają w swoich kręgach kobiety z zdiagnozowanym nowotworem. Wzajemna pomoc i wsparcie daje siły do walki z chorobą i niepoddawania się mimo trudnych momentów w życiu.

 

Mastektomia – skuteczna metoda na guza

Historia mastektomii jako formy leczenia rozpoczęła się w na początku XVI wieku. Z upływem lat radykalność operacji znacznie się zmniejszyła. Obecnie lekarze wybierają oszczędne usuwanie tkanek, by skutki operacji były jak najmniej widoczne. Po amputacji piersi pacjentka poddawana jest kolejnym etapom leczenia, np. terapii hormonalnej, radioterapii czy chemioterapii. Skuteczność operacji związana jest ze stadium rozwoju nowotworu. Im szybciej rak został zdiagnozowany, tym wyższy wskaźnik wyleczenia. Ponad 90 proc. kobiet w początkowej fazie choroby, dzięki mastektomii wygrywa z nowotworem. Dlatego też wiele kobiet, mimo początkowej niechęci usunięcia piersi, decyduje się na operację, bo to daje niemal pewność wyjścia z choroby. A rozwój chirurgii plastycznej pozwala na zrekonstruowanie amputowanej piersi.

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.