Elastografia – najbardziej czuła metoda wykrywania nowotworu

Jedną z najnowocześniejszych metod badania piersi jest elastografia. Stanowi ona najnowszą technikę badania ultrasonograficznego piersi przeprowadzaną za pomocą najwyższej klasy aparatów USG, opierając się na ocenie twardości (sztywności) tkanek guza.

Elastografia to nowoczesna metoda diagnostyczna, która wykorzystuje fakt, że w wyniku wystąpienia raka znacząco zmienia się twardość tkanki wokół chorobowej zmiany czy całego narządu. Badanie stanowi cyfrowe rozwinięcie badania palpacyjnego (za pomocą palców ręki), w którym dotykiem ocenia się twardość i spoistość badanego narządu.

Wyróżniamy 2 podstawowe rodzaje elastografii:

  • elastografia USG,
  • elastografia rezonansu magnetycznego (tzw. elastografia MRI).

Ta pierwsza jest najpowszechniejsza i dzieli się na: statyczną (rytmiczne uciśnięcia głowicą aparatu USG powodujące odkształcenie tkanki) i dynamiczną, wykorzystującą zewnętrzne źródło drgań mechanicznych albo akustycznych (ultradźwiękowych).

Elastografia

Na czym polega elastografia?

W czasie tego rodzaju badania lekarz za pomocą głowicy USG nieznacznie naciska na badaną pierś, w której podejrzewa zmianę nowotworową. Następnie wszelkie spowodowane tym badaniem pulsacyjnym odkształcenia są przetwarzane i przedstawiane za pomocą kolorowych map, czyli tzw. elastogramów (obrazów poszczególnych zmian w piersi dzięki innowacyjnej technologii identyfikacji wizualnej – kolorowej skali). Każdemu stopniowi twardości przyporządkowane są konkretne barwy:

  • Zielona – tkanka miękka, pierś bez zmian,
  • Zielono-żółto-czerwona – również tkanka miękka z łagodną zmianą,
  • Niebieska – tkanka twarda ze zmianą podejrzewaną o złośliwość,
  • Niebiesko-zielona – tkanka twarda ze zmianą złośliwą,
  • Niebiesko-zielono-czerwona – tkanka sztywna, twarda ze zmianą złośliwą, zaawansowaną martwicą.

Samo badanie jest bezbolesne dla pacjentki. Aparat USG przetwarza wszystkie dane i oblicza współczynnik twardości guzka. Badana natychmiast otrzymuje wynik, który następnie interpretuje będący podczas badania lekarz.

Należy pamiętać, iż większość zmian nowotworowych, w tym także piersi, o charakterze złośliwym jest twardsza od zdrowych tkanek bądź zmian łagodnych. Wykryto bowiem, że sztywność tkanki raka inwazyjnego jest od 5 do nawet 25 razy większa niż w prawidłowej tkance tłuszczowej.

W przypadku stwierdzenia przez lekarza zmian w postaci guzów czy torbieli istnieje możliwość poszerzenia diagnostyki przez wykonanie biopsji w celu pewnego rozpoznania zmian o charakterze nowotworowym.

Metodą elastografii bada się nie tylko raka piersi, ale również raka jąder, tarczycy, wątroby i obwodowych węzłów chłonnych. Badanie twardości tkanek za pomocą aparatu USG lub MRI to obok mammografii obecnie najbardziej czuła metoda wykrywania nowotworu piersi. Pokazuje ono wszystkie miejsca zmienione chorobowo, także te we wczesnym stadium nowotworu. Dzięki temu pacjentka zyskuje o wiele większą szansę na skuteczną diagnostykę oraz szybkie leczenie.

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.